Agencja Bloomberg przedstawiła kolejny doroczny ranking innowacyjności gospodarek państwa świata. Polska znalazła się w trzeciej dziesiątce.

Tworząc ranking, analitycy Bloomberga sprawdzają siedem czynników. Biorą pod uwagę: intensywność działań badawczych i rozwojowych, liczbę rejestrowanych patentów, wysokość wartości dodanej w produkcji przemysłowej, wydajność, produktywność, nasycenie przedsiębiorstw państwowych wysoką techniką i liczbę naukowców-badaczy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zgodnie z szacowaniem tak określonych wskaźników najbardziej innowacyjną gospodarkę ma według Bloomberga Korea Południowa. Za nią znalazły się Niemcy. Trzecie miejsca przypadło Finlandii, czwarte Szwajcarii, piąte Izraelowi, szóste Singapurowi, siódme Szwecji. Dopiero na ósmym miejscu rankingu innowacyjności znalazły się Stany Zjednoczone, a na dziewiątym Japonia. Pierwszą dziesiątkę zamyka w rankingu Francja.

Innowacyjność gospodarki nie jest więc, według agencji, prostą sumą pieniędzy inwestowanych w badania naukowe w danym kraju. Pod tym względem bowiem zdecydowanie przodują USA wydając na te cele 476,5 mld dol. Druga jest Japonia ze 169,6 mld dol wydanymi na badania i wdrażanie wynalazków. Na trzecim miejscu znalazły się Niemcy, które wydają 109,6 mld dol. Najbardziej innowacyjna Korea Południowa zainwestowała w to 73,1 mld dol., a Finlandia, która zajęła w rankingu trzecie miejsce, wydała na badania i rozwój 7,2 mld dol.

Wschodzące supermocarstwo – Chiny, znalazło się w rankingu na 16 miejscu. Wielka Brytania na 18 miejscu. Polska zajęła stosunkowo wysokie 22 miejsce, za Włochami i przed Islandią. Czechy znalazły się na miejscu 25, Rosja na miejscu 27, a Węgry 32.

Czytaj także: Jak bronić informacyjnej suwerenności?

visualcapitalist.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz