Brytyjski kontrwywiad ostrzega przed dużą skalą aktywności chińskich szpiegów, którzy próbują wykradać w Wielkiej Brytanii tajemnice przemysłowe. Mieli w tym celu nawiązać kontakty z ponad 20 tys. osób.

Dyrektor generalny brytyjskiego kontrwywiadu (MI5) Ken McCallum wypowiadał się w środę podczas odbywającego się w Kalifornii spotkania szefów kontrwywiadów USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Ostrzegł przed aktywnością chińskich szpiegów. “Byliśmy świadkami długotrwałej kampanii na imponującą skalę” – wskazał, cytowany przez BBC.

W przeszłości MI5 skupiał się głównie na ochronie tajemnic rządowych przed zagranicznymi szpiegami. Obecnie obawia się, że innowacje są wykradane z małych firm, start-upów i od indywidualnych naukowców, którzy dotychczas nie musieli martwić się o bezpieczeństwo.

“Jeśli pracujesz dzisiaj w oparciu o najnowocześniejsze technologie, geopolityka jest tobą zainteresowana, nawet jeśli nie interesujesz się geopolityką” – podkreślił McCallum.

Jak dodał, MI5 próbuje ostrzec dziesiątki tysięcy brytyjskich firm, które są potencjalnie zagrożone. Wymaga to od służb bezpieczeństwa upublicznienia informacji w sposób, w jaki nie robiły tego wcześniej.

McCallum oświadczył, że według informacji MI5, domniemani chińscy agenci kontaktowali się z ponad 20 tys. osób w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem profesjonalnych portali społecznościowych, m.in. LinkedIn. Próbowali nakłonić ich do przekazania poufnych informacji.

To liczba dwukrotnie wyższa, niż to tej pory podawano.

Przeczytaj: Brytyjczyk zatrzymany pod zarzutem szpiegowania dla Chin

McCallum podkreślił, że w ciągu ostatniego roku MI5 zaobserwowało również ponad 20 przypadków, w których chińskie firmy rozważały lub aktywnie próbowały poprzez niejawne inwestycje lub inne sposoby uzyskać dostęp do wrażliwych technologii opracowanych przez brytyjskie firmy i uniwersytety. Co najmniej dwie firmy chciały uniknąć kontroli wymaganej przez prawo, aby w sposób niezauważony uzyskać dostęp do wrażliwych technologii brytyjskich firm.

“MI5 i jej sojusznicy przeszkodzili także w przejęciu wrażliwej brytyjskiej firmy technologicznej, powiązanej z brytyjskimi wojskowymi łańcuchami dostaw i łańcuchami dostaw innych dużych zachodnich firm komercyjnych” – zaznacza BBC, relacjonują słowa szefa służby.

Oskarżeniom o szpiegostwo konsekwentnie zaprzeczają Chiny.

Konsekwencje kradzieży wyników badań w nowatorskich dziedzinach, takich jak sztuczna inteligencja, mają wpływ nie tylko na same firmy, ale na przyszłość krajów zachodnich – ostrzegł McCallum. Wyraził opinię, że sztuczna inteligencja może dać Chinom możliwość ingerowania w politykę w znacznie bardziej skuteczny sposób.

Zobacz także: Waleń podejrzewany o szpiegowanie dla Rosjan pojawił się u wybrzeży Szwecji

bbc.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply