W rosyjskiej broni przejętej na Ukrainie znaleziono ponad 450 komponentów zagranicznych. Oznacza to, że Moskwa nabyła strategiczną technologię od firm ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Azji. Zakupiono je prawdopodobnie w ostatnich latach przed inwazją Rosji – pisze Reuters w poniedziałek.

Agencja Reuters powołuje się na badanie przeprowadzone przez Royal United Services Institute (RUSI) z Wielkiej Brytanii. Analiza 27 jednostek broni i sprzętu – od pocisków manewrujących po systemy obrony powietrznej – wskazuje, że są one oparte głównie na zachodnich komponentach. Firmy amerykańskie wyprodukowały około dwie trzecie komponentów. Pozostałe pochodziły z firm z Japonii, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwajcarii i Holandii.

„Rosyjska broń, która jest krytycznie zależna od zachodniej elektroniki, spowodowała śmierć tysięcy Ukraińców” – podkreśla przedstawiciel RUSI Jack Watling.

Reuters zwraca uwagę na rosyjskie pocisk manewrujący 9M727 – jedną z najnowocześniejszych broni Federacji Rosyjskiej. Zawierał on 31 zagranicznych komponentów. Część została wyprodukowana przez zachodnie firmy m.in. Texas Instruments Inc i Advanced Micro Devices Inc (USA), a także niemiecki Cypress Semiconductor.

Innym przypadek to rosyjski pocisk manewrujący Kh-101, który także zawierał 31 zachodnich komponentów.

Zobacz także: Francja złamała zasady przyjęte w UE dostarczając broń Rosji

Brytyjski think tank wskazuje, że zaostrzenie ograniczeń eksportowych i ich skuteczne egzekwowanie może utrudnić Rosji uzupełnienie jej arsenału broni.

Według RUSI, Rosja obecnie pracuje nad znalezieniem nowych dróg, aby zabezpieczyć dostęp do zachodnich komponentów. Wskazano, że część z nich może trafiać do Rosji za pośrednictwem Azji, m.in. Hongkongu.

Jak informowaliśmy, już raport RUSI z kwietnia wskazywał, że komputery rosyjskich rakiet Iskander i Kalibr, a także inny nowoczesny sprzęt wojskowy, którego Rosjanie używają w inwazji na Ukrainę, zawiera podzespoły pochodzące z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Japonii, Izraela oraz Chin.

Zobacz także: Media: Rosjanie wykorzystują francuskie uzbrojenie na Ukrainie [+VIDEO/+FOTO]

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply