W latach 2015-2020 Francja sprzedawała Rosji sprzęt wojskowy mimo embarga. Wspomniane uzbrojenie jest wykorzystywane w wojnie na Ukrainie – podał w poniedziałek portal śledczy stowarzyszenia Disclose. Dzięki francuskiemu uzbrojeniu Rosjanie mieli zmodernizować około tysiąca czołgów, myśliwców i śmigłowców bojowych.

Dziennikarze portalu Disclose mieli dotrzeć do poufnych dokumentów francuskiej armii i komisji parlamentarnych, które wskazują, że od 2015 roku Francja wydała 76 licencji na eksport towarów wojskowych do Rosji. Były to m.in. kamery termowizyjne do czołgów, a także systemy nawigacyjne i detektory podczerwieni, które są montowane w rosyjskich myśliwcach i śmigłowcach. Wartość sprzętu wyniosła około 152 mln euro.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Disclose wskazuje, że sprzęt był dostarczany głównie przez firmy Thales i Safran. Państwo francuskie jest ich głównym udziałowcem.

Unia Europejska nałożyła w 2014 roku embargo na eksport broni do Rosji. Nadal realizowane były jednak umowy, które zawarto przed tym posunięciem. Portal podkreśla, że rządy prezydentów François Hollande, a następnie Emmanuela Macrona wykorzystały fakt, że europejskie embargo nie działało wstecz.

Od czasu kontraktu, który został podpisany w 2014 roku, Thales wyposażył 60 myśliwców Su-30 w system nawigacji Tacan. Wspomniane myśliwce latają nad Ukrainą. Z kolei śmigłowce Ka-52, które także latają nad Ukrainą, posiadają system obrazowania w podczerwieni wyprodukowany przez firmę Safran.

Zobacz także: Zakaz inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym – UE przyjęła nowe sankcje

„Rosyjskie siły zbrojne mogą polegać na najnowocześniejszej francuskiej technologii zarówno w powietrzu, jak i na lądzie. Jest to ta sama technologia, która jest stosowana we francuskich myśliwcach Rafale” – pisze portal.

Medium przywołuje nagranie myśliwca Su-30 SM, który operował nad miejscowością Sumy.

Disclose pisze, że czołg T-72, który został sfotografowany 11 marca 2022 r. w okolicy Mariupola, był zaopatrzony w systemy termowizyjne przez firmę Thales. Także rosyjskie czołgi T-90 i T-80 BVM posiadają wspomniane systemy.

Francuski resort obrony przyznał w poniedziałkowym komunikacie, że Francja dostarczała w latach 2015-2020 broń do Rosji. Wskazano, że były to dostawy wynikające z zawartych wcześniej kontraktów. Podkreślono, że odpowiednie raporty były przekazywane parlamentowi Francji.

Zobacz także: Media: Chiny wyraziły gotowość wsparcia Rosji w inwazji na Ukrainę

disclose.ngo / charentelibre.fr / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz