Gazprom zadeklarował we wtorek, że utrzymuje wysoki poziom tranzytu gazu przez Ukrainę zgodnie z zawartymi kontraktami.

Informacje przekazane przez rosyjski koncern gazowy zadeklarował, że w pełni trzyma się zawartego kontraktu długoterminowego. Zgodnie z nim przez system gazociągowy Ukrainy przepływa dziennie tranzytem 109 mln m sześc. „błękitnego paliwa”. Zgodnie z założeniem, że w ciągu roku ma przez Ukrainę przepłynąć 40 mld m sześc. rosyjskiego gazu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Gazprom dostarcza rosyjski gaz do tranzytu przez terytorium Ukrainy w normalnym trybie” – powiedział przedstawiciel koncernu Siergiej Kurpijanow.

Podająca we wtorek informacje Gazpromu agencja Interfax twierdzi, że rosyjski koncern nie narzeka na brak zamówień w Europie. Popyt miał, według Rosjan, nawet się zwiększyć. Na głównym europejskim węźle TTF cena osiągnęła poziom 1248 dol. za tysiąc metrów sześciennych surowca.

Od 24 lutego trwa inwazja Rosji na Ukraine na szeroką skalę. Rosyjskie oddziały zdołały okupować już części kilku ukraińskich obwodów położonych na wschód od Dniepru.

Za swój najazd na Ukrainę Rosja została obłożona sankcjami przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone. USA, wśród nałożonych sankcji, zdecydowały się w zeszłym tygodniu wprowadzić embargo na rosyjską ropę naftową i gaz ziemny. Inaczej w UE, w której część państw sprzeciwiła się odłączeniu od systemu bankowości elektronicznej SWIFT rosyjskich instytucji obsługujących handel gazem.

interfax.ru/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz