Według informacji angielskich mediów szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson zasugerował w trakcie czwartkowych konsultacji brytyjsko-francuskich wybudowanie mostu do Francji nad kanałem La Manche.

The Times poinformował w piątek, że w trakcie spotkania Johnsona z jego francuskim odpowiednikiem Jean-Yves’em Le Drianem ministrowie porozumieli się w sprawie stworzenia specjalnej komisji eksperckiej, której zadaniem miałaby być analiza wspólnych projektów infrastrukturalnych, w tym mostu nad kanałem La Manche.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Szef brytyjskiej dyplomacji miał, według źródeł na które powołuje się dziennik, stwierdził, że to „kuriozalne”, iż oba kraje łączą jedynie tory kolejowe obsługiwane przez połączenie Eurostar. Przedstawiciele Francji mieli na pomysł zareagować entuzjastyczną zgodą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tankowiec zderzył się z innym okrętem na kanale La Manche

Kanał La Manche w najwęższym miejscu liczy około 32 km szerokości, jednak w tym miejscu występuje znacząca różnicę poziomów brzegu po obu stronach. W efekcie most byłby jednym z najbardziej skomplikowanych konstrukcji na świecie. Aktualnie najdłuższym mostem na świecie jest Danyang-Kunshan w Chinach liczący ponad 164 km.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W komentarzu dla „Timesa” profesor architektury z Uniwersytetu w Liverpoolu Alan Dunlop ostrzegł, że budowa mostu nad kanałem La Manche mogłaby naruszyć jeden z najczęściej używanych szlaków transportowych na świecie. Ekspert zakpił, że łatwiej i taniej będzie przesunąć Francję bliżej.

Z kolei architekt Ian Ritchie z brytyjskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknej, przypomniał niepowodzenie poprzedniego projektu mostu, również wymyślonego przez Johnsona mostu-ogrodu na Tamizie w Londynie. Wtedy na przygotowania do chwili ostatecznej rezygnacji z inwestycji wydano blisko 50 milionów funtów.

Ritchie oświadczył, że wyciągając wnioski z poprzedniej inicjatywy, nie można dopuścić do prowadzenia polityki zagranicznej za pomocą budowania mostów. Trzeba odsunąć tego bufona od kwestii środowiskowych i kanału La Manche, zostawiając ryby w świętym spokoju – stwierdził nieprzychylny szefowi brytyjskiej dyplomacji komentator.

W czwartkowych brytyjsko-francuskich konsultacji rządowych z wizytą w Wielkiej Brytanii przyjechał prezydent Macron i najważniejsi ministrowie jego rządu.

Kresy.pl / dziennik.pl / thetimes.co.uk

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz