Zdaniem posła Konfederacji Roberta Winnickiego, żeby w ogóle rozważać sprawę przeniesienia z Niemiec do Polski amerykańskich taktycznych bomb nuklearnych, musiałby zostać spełniony jeden, podstawowy warunek.

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher napisała na Twitterze, że jeśli Niemcy nie chcą u siebie amerykańskiej broni jądrowej, to może zechce ją Polska. W odpowiedzi na to niemiecki ambasador Rolf Nikel zapewnił, że Niemcy dotrzymują swoich zobowiązań wobec NATO i swoich partnerów, a wszelkie dalsze spekulacje są bezcelowe.

Do sprawy odniósł się na portalu społecznościowym poseł Konfederacji i szef Ruchu Narodowego, Robert Winnicki.

„Ambasador USA w Polsce dywaguje na temat ewentualnego rozmieszczenia broni jądrowej na terenie naszego kraju. Wszystko przez to, że niemiecka lewica, pacyfiści i komuniści ponownie zaatakowali obecność amerykańskich głowic na terenie RFN” – napisał Winnicki. Przypomniał, że Niemcy, podobnie jak kilka innych państw członkowskich NATO, do czasów zimnej wojny są objęci programem Nuclear Sharing.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W tym kontekście, poseł zadaje pytanie, jakie powinno być w tej sprawie polskie stanowisko.

„To zależy. Żeby w ogóle rozważać tę sprawę musiałby zostać spełniony jeden, podstawowy warunek: musiałaby być również w bezpośredniej dyspozycji Wojska Polskiego. W odpowiedniej liczbie głowic i na odpowiednim poziomie zaawansowania technologicznego” – podkreśla Winnicki.

„Nie należy z góry zakładać ani poparcia ani sprzeciwu dla tego pomysłu” – zaznaczył polityk. „Jak bardzo wiele spraw w stosunkach międzynarodowych – wszystko zależy od tego co konkretnie będzie przedmiotem podejmowanych ewentualnie decyzji”.

Jak informowaliśmy, ambasador USA napisała w piątek na Twitterze, że jeśli Niemcy chcą „zmniejszyć potencjał nuklarny i osłabić NATO, to być może Polska – która rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, rozumie ryzyka i leży na wschodniej flance NATO – mogłaby przyjąć ten potencjał i u siebie”. Mosbacher skomentowała w ten sposób artykuł autorstwa ambasadora USA w Niemczech Richarda Grenella, który stwierdził, że „Nadszedł czas, aby przywódcy polityczni Niemiec, szczególnie w SPD, jasno stwierdzili przez to zaangażowanie [w nuklearne odstraszanie NATO], że Niemcy stoją ze swoimi sojusznikami w jednym szeregu”.

Niemiecka lewica nie chce bomb atomowych

Na początku maja informowaliśmy, że w Niemczech socjaldemokraci wywołali dyskusję ws. wycofania z Niemiec amerykańskiej broni jądrowej. Obie strony sporu przywoływały m.in. argumenty związane z Polską i możliwością zabiegania Warszawy o rozlokowanie w naszym kraju takiej broni w systemie Nuclear Sharing.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W Niemczech prominentni przedstawiciele partii SPD nawołują do wycofania z terytorium Niemiec amerykańskiej broni jądrowej. Rolf Mützenich, szef frakcji socjaldemokratów w niemieckim parlamencie, wezwał do tego w wywiadzie dla „Tagesspiegel”. Wcześniej szefowa niemieckiego resortu obrony Annegret Kramp-Karrenbauer, która wywodzi się z CDU, koalicjanta SPD, ogłosiła plan zakupów następców samolotów Tornado. Uwzględniają one, poza niemieckimi Eurofighterami, również amerykańskie samoloty F/A-18 Super Hornet, które mogą przenosić amerykańską, taktyczną broń jądrową, rozmieszczoną w Niemczech w programie NATO Nuclear Sharing.

Wypowiedź Mützenicha wywołała dyskusje. Poparła go m.in. przewodnicząca SPD, Saskia Esken, której zdaniem pieniądze na ten cel powinno się przeznaczyć na walkę z nierównościami społecznymi i edukację. Inne stanowisko zająć szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, wywodzący się z SPD, twierdząc, że takie „jednostronne kroki” podkopałyby zaufanie do Niemiec ze strony najważniejszych sojuszników, osłabiając NATO. Krytyczne zdanie wyrazili też politycy CDU/CSU, popierający udział Niemiec w NATO Nuclear Sharing.

Przypomnijmy, że latem 2018 roku ówczesny szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel w trakcie wizyty w USA poparł propozycję kandydata SPD na kanclerza Martina Schulza ws. wycofania z Niemiec amerykańskiej broni atomowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wątek Polski

Niektórzy niemieccy eksperci uważają, iż wycofanie z Niemiec broni jądrowej mogłoby skłonić Polskę do zabiegania o rozmieszczenie jej na swoim terytorium, co z kolei doprowadziłoby do reakcji Rosji. Ulrich Speck z German Marshall Fund mówi:

„Niemcy mogą porzucić nuklearne odstraszanie. To zmusza Polskę do tego, by ponownie przemyśleć kwestię nuklearnego odstraszania. I to motywuje Rosję, by intensyfikowała swoją strategię wpływu w Europie Środkowej i Wschodniej. Wynik: więcej konfliktów na Wschodzie, Europa osłabiona”.

Również rzecznik frakcji CDU/CSU Roedrich Kiesewetter ds. polityki zagranicznej i obronnej uważa, że realizacja propozycji SPD postawiłaby pod znakiem zapytania wspólną transatlantycką przestrzeń bezpieczeństwa, skłaniając przy tym „kraje takie jak Polska do żądania rozmieszczenia” u siebie broni jądrowej. O możliwości dążenia Polski do rozmieszczenia na swoim terytorium broni jądrowej, w wypadku jednostronnego wyjścia Niemiec z NATO Nuclear Sharing mówił też Tobias Bunde z Munich Security Conference.

Ponadto, także sam Mützenich wspomniał o Polsce, twierdząc, że Warszawa oferowała wcześniej, aby „rozmieścić amerykańskie wojska w Fort Trump oraz przyjąć taktyczną broń jądrową”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rozmieszczenie w Niemczech broni jądrowej w systemie Nuclear Sharing ma wielu przeciwników. Zwraca się też uwagę na przyszłoroczne wybory parlamentarne w tym kraju. Duża część SPD chciałaby koalicji z postkomunistyczną Die Linke oraz Zielonymi. Oba te ugrupowania zaciekle sprzeciwiają się udziałowi swojego kraju w programie Nuclear Sharing. Serwis ten podaje również, że „ewentualny udział Polski w NATO Nuclear Sharing to na razie raczej kwestia dyskusji eksperckiej”. Przypomnijmy, że w grudniu 2015 roku ówczesny wiceszef MON, Tomasz Szatkowski poinformował, że w ministerstwie trwały prace nad zapewnieniem Polsce dostępu do broni jądrowej. Jednak oficjalnie polskie władze nie zabiegają o takie rozwiązanie.

Nuclear Sharing

Akt Stanowiący NATO-Rosja z 1997 roku zawiera deklarację, według której kraje członkowskie Sojuszu nie planują rozmieszczenia sił nuklearnych na terytorium „nowych” członków i nie przewidują żadnych potrzeb w tym zakresie.

Obecnie system NATO Nuclear Sharing opiera się na bombach typu B61. Są one rozlokowane w kilku bazach w Niemczech, Belgii, Włoszech, Turcji i Holandii. Jest ich łącznie mniej niż 200. Bomby są własnością USA, ale część z nich mogłaby być w wypadku konfliktu przekazana państwom uczestniczącym. Duża część samolotów uczestniczących w Nuclear Sharing, jak niektóre F-16 oraz niemieckie samoloty Tornado będą niedługo musiały zostać wycofane z linii i zastąpione. Takie kraje jak Włochy, Belgia czy Holandia w ramach tego pozyskują F-35A, dostosowane do przenoszenia broni jądrowej. Jednak przyszłość Niemiec w tym programie jest niepewna, gdyż rozważana do pozyskania Eurofightery nie mogą przenosić bomb B61, a zakup F-35 nie wchodzi w grę. Stąd rozważane są zakupy niewielkiej liczby myśliwców Super Hornet, co jednak spotyka się w Niemczech z krytyką, przy możliwym podjęciu starań o pozyskanie np. F-15 lub integrację z bronią jądrową Eurofighterów.

W bazie Bundeswehry Buechel na terenie Nadrenii-Palatynatu według niepotwierdzonych danych znajduje się 20 sztuk amerykańskiej broni z głowicami atomowymi. Chodzi o bomby typu B61. Ich siła rażenia jest kilkukrotnie większa niż zrzuconej w 1945 roku na Hiroszimę. Decyzja o użyciu tej broni należy do strony amerykańskiej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Parę lat temu pisaliśmy, że Waszyngton planuje modernizację swojego arsenału znajdującego się w Niemczech. Pierwsze nowe bomby zmodernizowane do wersji B61-12 miały być gotowe w marcu 2020 roku. Cały program przezbrajania ma zostać zrealizowany do 2024 roku. W Niemczech rozmieszczone zostaną bomby B61-12. Rozmieszczenie tych pocisków w Niemczech ma być elementem polityki odstraszania skierowanej przeciwko agresywnej polityce Kremla w Europie Wschodniej.

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz