Sprawa reparacji wojennych od Niemiec jest obecna również w Czechach. Jeden z tamtejszych posłów zwrócił się z interpelacją w tej sprawie do czeskiego MSZ, powołując się m.in. na starania polskiego rządu.

Komunistyczny poseł do czeskiego parlamentu, Jirzi Valenta złożył interpelację poselską, domagając się odpowiedzi na pytanie o reparacje wojenne od Niemiec za czasy II wojny światowej. Poseł wskazując w tym kontekście m.in. na starania rządów Polski i Grecji. Valenta od dłuższego czasu stawia tę sprawę na porządku dziennym podczas obrad.

Przeczytaj: Premier Grecji podnosi kwestię reparacji od Niemiec podczas wizyty w Berlinie

W odpowiedzi minister spraw zagranicznych Czech Tomas Petříczek oświadczył, że kwestia wyegzekwowania reparacji wojennych od Niemiec nie jest aktualna.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

– Republika Czeska nie rozważa obecnie możliwości uzyskania odszkodowań od strony niemieckiej – uważa szef czeskiej dyplomacji. Podkreślił też, że zgodnie z czesko-niemiecką deklaracją z 1997 r. wszelkie popełnione w przeszłości niesprawiedliwości nie powinny obciążać przyjaznych stosunków obu państw. Zdaniem Petříczka, „domaganie się reparacji mogłoby podważać klimat wzajemnego zaufania w Europie i z naszymi sąsiadami”.

Szef MSZ Czech odniósł się też do działań polskiego rządu w kwestii uzyskania od Niemiec reparacji wojennych. W jego opinii, Polska nie ma realnej szansy na odszkodowania wojenne w związku z umową z Poczdamu z lata 1945 r. Uważa, że wówczas to ZSRR zobowiązał się do uregulowania odszkodowań wojennych dla Polski.

W styczniu br. premier Czech Andrej Babisz również odpowiedział na podobną interpelację posła Valenty. Uczynił to w podobnych duchu jak Petříczek. Babisz w swojej odpowiedzi „prosił o przewodnik, zgodnie którym rząd mógłby starać się o uzyskanie reparacji”.

Przypomnijmy, że w sierpniu w Waszyngtonie korespondent Polskiego Radia w USA, Marek Wałkuski, zapytał prezydenta Donalda Trumpa o to, czy popiera polskie żądania dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. Trump odpowiedział: To sprawa między Niemcami a Polską. Mam dobre stosunki z oboma krajami. Dał tym samym do zrozumienia, że w tej sprawie nie zamierza zajmować jednoznacznego stanowiska ani opowiadać się po którejś ze stron.

Reparacje wojenne od Niemiec są kwestią odpowiedzialności i moralności. Wojna wyrządziła Polsce olbrzymie szkody. Sprawą oszacowania strat zajmuje się polski parlament i to on wystawi rachunek – powiedział z kolei prezydent Andrzej Duda w rozmowie z niemiecką gazetą „Bild”.

Według „Dziennika Gazety Prawnej”, sejmowy raport ws. odszkodowań od Niemiec za straty z czasów II wojny światowej jest już gotowy, a kwotę reparacji względem Polski oszacowano na 850 mld dolarów.

Interia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz