Prezydent USA Donald Trump pytany o sprawę reparacji wojennych od Niemiec dla Polski zajął neutralne stanowisko. Jego zdaniem to sprawa między Niemcami a Polską.

W piątek w Waszyngtonie korespondent Polskiego Radia w USA, Marek Wałkuski, zapytał prezydenta Donalda Trumpa o to, czy popiera polskie żądania dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. Trump odpowiedział: – To sprawa między Niemcami a Polską. Mam dobre stosunki z oboma krajami. Dał tym samym do zrozumienia, że w tej sprawie nie zamierza zajmować jednoznacznego stanowiska ani opowiadać się po którejś ze stron.

Przypomnijmy, że w czwartek amerykański prezydent ogłosił, że nie przyjedzie z planowaną wizytą do Polski i nie weźmie udziału w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tłumaczył, że powodem jest zbliżający się do Florydy potężny huragan Dorian. Osiągnął już 4. kategorię, a w poniedziałek miał uderzyć w amerykańskie wybrzeże.

Floryda jest jednym z kluczowych stanów dla zwycięstwa w amerykańskich wyborach prezydenckich (tzw. swing state), dlatego prezydent Trump nie wybierze się na zagraniczną wizytę, mając w perspektywie walkę o reelekcję w 2020 roku.

Przeczytaj: Premier Grecji podnosi kwestię reparacji od Niemiec podczas wizyty w Berlinie

Według „Dziennika Gazety Prawnej”, sejmowy raport ws. odszkodowań od Niemiec za straty z czasów II wojny światowej jest już gotowy, a kwotę reparacji względem Polski oszacowano na 850 mld dolarów. Według aktualnej wersji, raport zespołu posła Arkadiusza Mularczyka z PiS ma zostać opublikowany po wakacjach, prawdopodobnie 1 września. Jeden z niemieckich posłów nieoficjalnie skomentował to jako „prowokację”.

Twitter.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply