Prezydent USA Donald Trump pytany o sprawę reparacji wojennych od Niemiec dla Polski zajął neutralne stanowisko. Jego zdaniem to sprawa między Niemcami a Polską.

W piątek w Waszyngtonie korespondent Polskiego Radia w USA, Marek Wałkuski, zapytał prezydenta Donalda Trumpa o to, czy popiera polskie żądania dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. Trump odpowiedział: – To sprawa między Niemcami a Polską. Mam dobre stosunki z oboma krajami. Dał tym samym do zrozumienia, że w tej sprawie nie zamierza zajmować jednoznacznego stanowiska ani opowiadać się po którejś ze stron.

Przypomnijmy, że w czwartek amerykański prezydent ogłosił, że nie przyjedzie z planowaną wizytą do Polski i nie weźmie udziału w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tłumaczył, że powodem jest zbliżający się do Florydy potężny huragan Dorian. Osiągnął już 4. kategorię, a w poniedziałek miał uderzyć w amerykańskie wybrzeże.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Floryda jest jednym z kluczowych stanów dla zwycięstwa w amerykańskich wyborach prezydenckich (tzw. swing state), dlatego prezydent Trump nie wybierze się na zagraniczną wizytę, mając w perspektywie walkę o reelekcję w 2020 roku.

Przeczytaj: Premier Grecji podnosi kwestię reparacji od Niemiec podczas wizyty w Berlinie

Według „Dziennika Gazety Prawnej”, sejmowy raport ws. odszkodowań od Niemiec za straty z czasów II wojny światowej jest już gotowy, a kwotę reparacji względem Polski oszacowano na 850 mld dolarów. Według aktualnej wersji, raport zespołu posła Arkadiusza Mularczyka z PiS ma zostać opublikowany po wakacjach, prawdopodobnie 1 września. Jeden z niemieckich posłów nieoficjalnie skomentował to jako „prowokację”.

Twitter.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz