Reparacje wojenne od Niemiec są kwestią odpowiedzialności i moralności. Wojna wyrządziła Polsce olbrzymie szkody. Sprawą oszacowania strat zajmuje się polski parlament i to on wystawi rachunek – powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z niemiecką gazetą „Bild”.

W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla niemieckiej gazety „Bild”, Prezydent RP Andrzej Duda był pytany m.in. o sprawę reparacji, jakich Polski domaga się od Niemiec w związku ze stratami poniesionymi w czasie II wojny światowej. Polski prezydent przypomniał, że były one ogromne, dodając, że dla Polski wojna i jej skutki zakończyły się dopiero w 1989 roku.

„Nigdy nie zapomnieliśmy o historii. Ale Niemcy i Polska całkowicie pojednały się” – podkreślił. Odnosząc się do samej kwestii reparacji Duda powiedział, że są one “kwestią odpowiedzialności i moralności”, zaś „wojna, o której dziś mówimy, wyrządziła Polsce olbrzymie szkody”. Zaznaczył też, że sprawą oszacowania strat zajmuje się polski parlament i to on „wystawi rachunek”. Dodał jednak, że straty, jakie poniosła Polska, nigdy nie zostały wyrównane.

 

„Pozwólmy jednak na podjęcie decyzji ekspertom. Jestem pewien, że znajdziemy rozwiązanie” – zaznaczył Andrzej Duda.

W rozmowie z „Bildem” polski prezydent ponownie skrytykował budowę gazociągu Nord Stream 2, forsowaną przez Niemcy. Uważa, że projekt ten narusza interesy Polski i całej Europy Środkowej.

Odnośnie kwestii bezpieczeństwa, Dudę zapytano, czy Polska mogłaby zaoferować Niemcom utworzenie “Fortu Merkel”, na wzór zaoferowanego Amerykanom „Fort Trump”.

„Polacy z pewnością nie mieliby nic przeciwko rozszerzeniu niemieckiej obecności w ramach NATO” – odparł. Zaznaczył, że w Szczecinie istnieje już teraz Korpus Połnoc-Wschód, którym do niedawna kierował niemiecki dowódca.

Andrzej Duda mówił też, że powstałe po 1989 roku partnerstwo i przyjaźń polsko-niemiecka „nie mają sobie równych”, a „Niemcy są nam rzeczywiście bliskie”. Polski prezydent zauważył przy tym, że w gronie przedsiębiorstw wyróżnianych na wniosek związku zawodowego Solidarności za przyjazną postawę wobec pracowników, zawsze są obecne niemieckie firmy.

Przypomnijmy, że w piątek w Waszyngtonie korespondent Polskiego Radia w USA, Marek Wałkuski, zapytał prezydenta Donalda Trumpa o to, czy popiera polskie żądania dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. Trump odpowiedział: – To sprawa między Niemcami a Polską. Mam dobre stosunki z oboma krajami. Dał tym samym do zrozumienia, że w tej sprawie nie zamierza zajmować jednoznacznego stanowiska ani opowiadać się po którejś ze stron.

Według „Dziennika Gazety Prawnej”, sejmowy raport ws. odszkodowań od Niemiec za straty z czasów II wojny światowej jest już gotowy, a kwotę reparacji względem Polski oszacowano na 850 mld dolarów. Według aktualnej wersji, raport zespołu posła Arkadiusza Mularczyka z PiS ma zostać opublikowany po wakacjach, prawdopodobnie 1 września. Jeden z niemieckich posłów nieoficjalnie skomentował to jako „prowokację”.

dw.com / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. UczSieHistorii
  UczSieHistorii :

  Jak myślicie czemu obecnie rządzący co jakiś czas upominają się od Niemców reparacji wojennych? Sprawa jest prosta mianowicie żydowskie bandyckie wymuszenie to żadna fikcja ale realne żądania i po prostu PIS, Duda i reszta tej hołoty chce spłacić żydowskie żądania za pieniądze które daliby nam Niemcy, oni są tak głupi, że myślą, że naprawdę taka sztuczka im się uda. Reparacje jak najbardziej tak ale nie za rządów Dudy i PIS-u bo ci 95% oddadzą złodziejom i bandytom z Nowego Jorku.
  Kaczyński kilka miesięcy temu w wywiadzie dla jakiegoś studia TVP mówił o reparacjach tak, że część trzeba by było oddać żydom, gdyby gamoń znał historię to by wiedział to te żydzi nam razem z Niemcami powinni dodatkowo płacić, MY NIE JESTEŚMY WINNI NIKOMU ANI GROSZA, można poszukać ten wywiad on naprawdę tak powiedział.

 2. zp
  zp :

  Mowa o reparacjach, wg mnie, nie ma nic wspólnego z 447. To jest tylko gra zgodnie z interesami usa. Jest wizyta oficjeli z usa lub info żydowskie i wtedy jak Filip z konopii pojawia się pan a. mularczyk. Gdybyśmy uzyskali te 800 lub 900 mld usd, to jestem pzrekoany, że żydzi doliczą się, że jesteśmy winni 1 200 mld. Tak jak wzrosło z 60 do 300

 3. SobiePan
  SobiePan :

  Nie miał takich subiekcji odpisując JUST 447. Korespondent Polskiego Radia w USA, Marek Wałkuski, zapytał prezydenta Donalda Trumpa o to, czy popiera polskie żądania dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. Trump odpowiedział: – To sprawa między Niemcami a Polską. Mam dobre stosunki z oboma krajami. Dał tym samym do zrozumienia, że w tej sprawie nie zamierza zajmować jednoznacznego stanowiska ani opowiadać się po którejś ze stron.