W ramach Międzynarodowego Forum Przemysłu Obronnego ukraińskie firmy podpisały 20 dokumentów z partnerami zagranicznymi, a do Sojuszu Przemysłu Obronnego przystąpiło 38 firm z 19 krajów – wśród nich nie ma Polski.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało , że do czasu zamknięcia forum do Sojuszu Przemysłu Obronnego przystąpiło 38 firm z 19 krajów – wśród nich nie ma Polski.

„W ramach forum ukraińskie firmy podpisały z partnerami zagranicznymi 20 dokumentów. Są to umowy i memoranda dotyczące produkcji dronów, naprawy i produkcji pojazdów opancerzonych oraz amunicji. Do formatów współpracy zalicza się wspólna produkcja, wymiana technologii i dostawy podzespołów”.

Pierwsze Międzynarodowe Forum Przemysłu Obronnego (DFNC1) w Kijowie zgromadziło 252 firmy z ponad 30 krajów produkujące pełną gamę broni, sprzętu wojskowego i systemów obronnych. Forum zorganizowały wspólnie trzy ukraińskie ministerstwa, w tym Ministerstwo Przemysłu Strategicznego, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Prezydent Ukrainy poinformował, że do “Sojuszu” przystąpiły firmy z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Kanady, Bułgarii, Bułgarii, Australii, Belgii, Litwy, Łotwy i Estonii.

Jak podała ukraińska agencja prasowa Ukrinform, Polska i Ukraina chcą wspólnie stworzyć wojskowe centrum medyczne. Placówka ma służyć wymianie doświadczeń polskich i ukraińskich medyków, a także praktycznej pomocy w leczeniu ukraińskich żołnierzy.

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, generał Gielerak poinformował w rozmowie z agencją, że plany stworzenia polsko-ukraińskiego wojskowego centrum medycznego powstały w maju tego roku podczas specjalnego spotkania polskich i ukraińskich urzędników w Kijowie. Zaznaczył, że wówczas został ustalony harmonogram i plan współpracy.

Jak dodał, plan stworzenia takiego centrum jest obecnie rozpatrywany przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. “Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych tygodni przejdziemy do fazy realizacji tego planu” – powiedział. Nie wskazał, gdzie opisywane centrum miałoby powstać.

Centrum ma powstać w ciągu najbliższych 3-5 lat. Ma służyć wymianie doświadczeń między polskimi i ukraińskimi medykami polowymi.

Przeczytaj: Ranni ukraińscy żołnierze leczeni w Gdańsku

Generał Gielerak podkreślił, że Polska jest gotowa udzielić Ukrainie pomocy medycznej w kilku aspektach. “Przede wszystkim chcemy leczyć rannych ukraińskich żołnierzy, zwłaszcza w dziedzinach opieki zdrowotnej, które są obecnie skomplikowane dla Ukrainy. Na przykład chirurgia szczękowo-twarzowa jest dziś dla was poważnym wyzwaniem. Równolegle z leczeniem ukraińskich wojskowych chcemy szkolić wasz personel, abyście stali się autonomiczni w tej dziedzinie” – oświadczył.

Kresy.pl/Ukraińska Prawda

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wronq
    Wronq :

    Spełnia się to co było oczywiste… Jeśli rządzący myślą , że będziemy obecni przy krojeniu torcika pod tytułem odbudowa ukrainy… to już mają zapowiedź jak to będzie wyglądać…