Kanclerz Olaf Scholz oświadczył we wtorek, że Niemcy muszą być przygotowane na eskalację sytuacji na Ukrainie.

Niemiecki kanclerz wypowiadał się we wtorek podczas konferencji prasowej w Berlinie. “Wobec rozwoju wojny oraz widocznych i rosnących porażek Rosji, (…) musimy być gotowi na eskalację” – oświadczył, cytowany przez agencję Reuters. Dodał, że może to obejmować jeszcze mocniejsze niszczenie infrastruktury.

Agencja Reuters przypomina, że na początku listopada, podczas wizyty niemieckiego kanclerza w Chinach, Scholz i chiński przywódca Xi Jinping potępili groźby użycia broni atomowej na Ukrainie.

Począwszy od odwetu za wysadzenie jednego z przęseł Mostu Krymskiego, Rosjanie prowadzą od października zmasowane ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną i ciepłowniczą z wykorzystaniem pocisków rakietowych i dronów.

Światowa Organizacja Zdrowia spodziewa się w związku z tym kolejnej fali uchodźców z Ukrainy. Władze tego państwa już wezwały mieszkańców Chersonia do ewakuacji do innych regionów.

Zwracaliśmy uwagę, że ukraiński operator Ukrenergo tłumaczy wyłączenia dostaw energii elektrycznej szerokim zakresem zniszczeń systemu energetycznego.

Na Ukrainie nie ma już elektrociepłowni i elektrowni wodnych, które nie zostałyby uszkodzone przez rosyjskie ataki rakietowe, podała we wtorek za Ukrenergo agencja informacyjna UNIAN. Zniszczeniu uległy także inne elementy systemu energetycznego, w tym stacje transformatorowe.

Zobacz także: “Kolejne rozczarowanie Niemcami”. Obiecali wysłać żołnierzy na Litwę, ale wojska nie przybyły

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply