Niemiecki Dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) opisał reakcje, jakie w Izraelu wywołało porozumienie z Polską w sprawie organizacji wycieczek izraelskiej młodzieży. „Wielkie było oburzenie w Izraelu” – czytamy.

Dziennik FAZ napisał w poniedziałek o reakcjach, jakie wywołało porozumienie z Polską w sprawie organizacji wycieczek izraelskiej młodzieży. „Wielkie było oburzenie w Izraelu, gdy przed tygodniem gazeta ‘Haaretz’ ujawniła szczegóły porozumienia, które zakończyło spór Izraela i Polski o wycieczki uczniów do miejsc zagłady Żydów, jak Auschwitz” – czytamy w poniedziałkowym materiale.

Jak wskazuje medium, lewicowo-liberalna izraelska gazeta pisała wręcz o „kapitulacji” wobec żądań Warszawy. Z kolei Instytut Jad Waszem oświadczył, że nie będzie brał udziału w wycieczkach do „problematycznych” miejsc, “podejrzewanych o wypaczanie historii Holokaustu”.

„Delikatna kwestia podejścia do zagłady Żydów na ziemiach polskich od lat obciąża stosunki dwustronne. W czerwcu ubiegłego roku Izrael zawiesił nawet grupowe wycieczki, podczas których dziesiątki tysięcy młodych ludzi przybywało do Polski. Ówczesny minister spraw zagranicznych Jair Lapid skarżył się, że strona polska chce ‘dyktować’, jakich informacji nie przekazywać młodzieży” – pisze dziennik.

FAZ podkreśla, że podpisane pod koniec marca br. porozumienie przewiduje, że oprócz odwiedzin w dawnych obozach zagłady, celem wycieczek ma być też co najmniej jedno miejsce poświęcone „innym zbrodniom II wojny światowej”. „Konkretnie chodzi o nieżydowskie ofiary nazistów, ale także o polski ruch oporu” – zwraca uwagę gazeta.

Cytowany przez „FAZ” izraelski historyk Yechiel Weizman zarzucił Polsce “bagatelizowanie zbrodni popełnionych przez Polaków na Żydach i gloryfikowanie polskiego patriotyzmu”. Jako przykłady podał Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Jego zdaniem ratowanie Żydów przez Polaków było “wyjątkiem, a nie regułą”.

Przeczytaj: Izrael wstrzymuje wycieczki po obiekcjach polskiego rządu

Jak informowaliśmy, były premier Izraela, aktualnie jeden z głównych liderów izraelskiej opozycji, Jair Lapid, skrytykował zawarte niedawno polsko-izraelskie porozumienie dotyczące organizowania wycieczek młodzieży izraelskiej do Polski. Uznał je za „hańbę narodową”. Jednocześnie, oskarżył Polaków o wieloletnie zaprzeczanie, iż wielu z nich jakoby współuczestniczyło w Holokauście i o próby ukrycia tego „faktu”.

Pod koniec marca br. szefowie dyplomacji Polski i Izraela podpisali porozumienie, które porządkuje zasady organizowania izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce. Ma ono też gwarantować stronie polskiej możliwość organizacji takich wizyt w Izraelu na tych samych zasadach. Jak podano, programy wizyt młodzieży z Izraela nie będą obejmowały wyłącznie wizyt w miejscach pamięci związanych z Holokaustem, natomiast kraj przyjmujący ma odpowiadać za zapewnienie bezpieczeństwa wycieczkom.

Czytaj także: Wiceszef MSZ: W czasie wycieczek szkolnych z Izraela szerzony jest antypolonizm. Podejmiemy odpowiednie kroki

dw.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. vektor
    vektor :

    Niech jeżdżą do Austrii na wycieczki do byłych obozów, albo przenieść Auschwitz – Birkenau do Izraela tylko nie na tereny zagrabione Palestynie. Polacy pamiętają kto był w pierwszych transportach do niemieckich obozów koncentracyjnych i pamiętają o tych ofiarach.