Bahrajn i Oman mogą być następnymi krajami Zatoki Perskiej, które po Zjednoczonych Emiratach Arabskich sformalizują stosunki z Izraelem – poinformował w niedzielę minister wywiadu Izraela, przekazała Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała w niedzielę Agencja Prasowa Reuters, minister wywiadu Izraela przekonywał, że po Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Izrael sformalizuje stosunki dyplomatyczne z Bahrajnem i Omanem.

„W następstwie tego porozumienia pojawią się dodatkowe porozumienia, zarówno z większą liczbą krajów Zatoki Perskiej, jak i z krajami muzułmańskimi w Afryce” – powiedział minister wywiadu Eli Cohen w wywiadzie dla Army Radio.

„Myślę, że Bahrajn i Oman są zdecydowanie w zasięgu. Ponadto, w mojej ocenie, jest szansa, że ​​już w nadchodzącym roku zostanie zawarte porozumienie pokojowe z dodatkowymi krajami w Afryce, w tym głównie z Sudanem” – przekonywał.

Zarówno Bahrajn, jak i Oman chwalą porozumienie ZEA-Izrael, chociaż żadne z nich nie skomentowało własnych perspektyw normalizacji stosunków. Premier Izraela Benjamin Netanjahu spotkał się w ciągu ostatnich dwóch lat z przywódcami Omanu i Sudanu.

Wysoki rangą urzędnik USA poinformował w rozmowie z reportem Reutersa w piątek, że Biały Dom nawiązał kontakt z „licznymi” krajami w regionie, próbując przewidzieć, czy pojawi się więcej porozumień.

Urzędnik odmówił podania nazw krajów, ale powiedział, że są to kraje arabskie i muzułmańskie na Bliskim Wschodzie iw Afryce. W czwartek Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły, że normalizują stosunki dyplomatyczne i nawiązują nowe szerokie stosunki.

Umowa, w której pośredniczyli Stany Zjednoczone, wzmacnia sprzeciw wobec regionalnej potęgi Iranu. Palestyńczycy potępili umowę i nazwali ją zdradą. Izrael podpisał porozumienia pokojowe z Egiptem w 1979 roku i Jordanią w 1994 roku. Jednak ZEA, podobnie jak większość innych krajów arabskich, nie utrzymywały z nimi formalnych stosunków dyplomatycznych ani gospodarczych.

Bahrajn, bliski sojusznik Arabii Saudyjskiej, był gospodarzem wysokiego rangą izraelskiego urzędnika na konferencji bezpieczeństwa w 2019 roku, a także konferencji poświęconej pobudzeniu gospodarki palestyńskiej w ramach inicjatywy pokojowej prezydenta USA Donalda Trumpa na Bliskim Wschodzie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W piątek 14 sierpnia, Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abdullahem Bin Zayed Al-Nahyanem, pogratulował sukcesu negocjacji i wyraził poparcie dla normalizacji stosunków między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Izraelem.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply