Egipt gromadzi czołgi i transportery w pobliżu ze Strefą Gazy

Dwa egipskie źródła bezpieczeństwa podają, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni Egipt wysłał około 40 czołgów i transporterów opancerzonych na północno-wschodni Synaj w ramach szeregu środków mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa na granicy z Gazą.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, powołując się na dwa egipskie źródła, w ciągu ostatnich dwóch tygodni Egipt wysłał około 40 czołgów i transporterów opancerzonych na północno-wschodni Synaj w ramach szeregu środków mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa na granicy z Gazą.

Rozmieszczenie odbyło się przed rozszerzeniem izraelskich operacji wojskowych wokół miasta Rafah na południu Gazy, gdzie większość ludności szuka bezpieczeństwa, co zaostrzyło obawy Egiptu, że Palestyńczycy mogą zostać masowo zmuszeni do opuszczenia enklawy.

Zobacz też: Czołowa agencja obniża finansową notę Izraela

W zeszłym miesiącu państwowe służby informacyjne Egiptu szczegółowo opisały niektóre środki podjęte na granicy w odpowiedzi na izraelskie sugestie, że Hamas zdobył broń przemycaną z Egiptu. Stwierdzono, że trzy linie barier uniemożliwiają jakikolwiek przemyt naziemny lub podziemny.

Zdjęcia udostępnione agencji Reuters przez niezależną grupę Sinai Foundation for Human Rights wydają się przedstawiać montaż muru w grudniu, za którym biegnie kilka nasypów.

Późniejsze zdjęcia, które według grupy wykonano na początku lutego, wydają się przedstawiać trzy pionowe warstwy zwiniętego drutu kolczastego instalowane na szczycie ściany. Reuters nie był w stanie niezależnie zweryfikować tych zdjęć.

Zdjęcia satelitarne ze stycznia i grudnia pokazują również kilka nowych konstrukcji wzdłuż 13-kilometrowej granicy w pobliżu Rafah oraz przedłużenie muru do brzegu morza na jego północnym krańcu.
Władze egipskie i izraelskie nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Zobacz też: Negocjacje służb specjalnych Egiptu, Izraela i USA

Egipt wielokrotnie podnosił alarm w związku z możliwością, że izraelska ofensywa może wyprzeć zdesperowanych Palestyńczyków na Synaj. W styczniu Egipt ogłosił dwie operacje mające na celu walkę z przemytem narkotyków na północno-wschodnim Synaju, najwyraźniej próbując zademonstrować swoją kontrolę nad tym obszarem.

Izraelski urzędnik powiedział agencji Reuters, że oba kraje regularnie dyskutują o restrukturyzacji bezpieczeństwa na granicy, gdzie według niego pozostała niewielka liczba tuneli.

Źródła egipskich służb bezpieczeństwa bagatelizują wszelkie dyskusje i twierdzą, że priorytetowo traktują wysiłki na rzecz osiągnięcia zawieszenia broni w Gazie. Państwowa służba informacyjna nazwała oskarżenia o przemyt „kłamstwami”, które miały ukryć izraelski cel, jakim jest zajęcie granicznej strefy buforowej.

Egipt obwinia także Izrael za ograniczenie dostaw pomocy do Gazy, gdzie rośnie ryzyko głodu, a pracownicy organizacji humanitarnych ostrzegają przed rozprzestrzenianiem się chorób.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply