„Zakładamy, że scenariusz umiarkowanie optymistyczny dla Polski na ten rok się spełni, nasza gospodarka będzie tą, która najmniej ucierpi przez pandemię” – oświadczyła w środę wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zaznaczyła, że w 2020 roku spadek PKB nie będzie wyższy niż 4,3- 4,7 proc., zaś w 2021 roku odbije się o 4-4,1 proc.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała w środę, że w opinii rządu „scenariusz umiarkowanie optymistyczny dla Polski na ten rok się spełni, nasza gospodarka będzie tą, która najmniej ucierpi przez pandemię”. Oświadczyła, że w 2020 roku spadek PKB nie będzie wyższy niż 4,3- 4,7 proc., w 2021 roku zaś, odbije się o 4-4,1 proc.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Filary inwestycyjne, filary rozwojowe Polski powoli wracają na swoje tryby” – Emilewicz oświadczyła w czasie środowej rozmowy z portalem samorządowym Polskiej Agencji Prasowej (PAP).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem wicepremier, umiarkowanie optymistyczny scenariusz dla Polski na ten rok się spełni, i polska gospodarka będzie tą, która ucierpi najmniej na skutek pandemii. Jej zdaniem w roku 2020 „spadek PKB nie będzie wyższy niż 4,3 proc., może 4,7 proc., a w przyszłym roku gospodarka odbije o 4-4,1 proc.”.

Zwróciła uwagę, że w związku z obecną sytuacją koniec roku jest ciężki do przewidzenia.

Emilewicz powiedziała, że następuje poprawa koniunktury gospodarczej. „Poziom konsumpcji – w ubiegłym tygodniu, kiedy na niego patrzyliśmy w Polsce – jest porównywalny do tego ze stycznia bieżącego roku” – zaznaczyła. Zwróciła uwagę, że poziom optymizmu inwestorów i zarządzających w Europie jest „stosunkowo dobry”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Minister rozwoju zaznaczyła, że największą kwotę, która co roku trafia na polski rynek, stanowią środki z publicznych zamówień. „W ubiegłym roku to było prawie 200 mld zł. Stąd tak istotna wartość funduszy inwestycyjnych” – podkreśliła. W jej opinii to właśnie one „tętno naszej gospodarki nie tylko utrzymają, ale i podniosą”.

Zobacz także: Niemcy: Doradcy rządu: Gospodarka kraju skurczy się w tym roku o 65 proc.

pap / wnp.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz