Eksplozja w hubie gazowym w Austrii zmniejszyła tranzyt gazu przez Ukrainę

Tranzyt gazu z Rosji na Słowację przez Ukrainę zmniejszył się o 23 proc. do poziomu 200 milionów metrów sześciennych dziennie.

Informację tę podał doradca ukraińskiego ministra przemysłu energetycznego i węglowego Maksym Beliawski. Dodał jednocześnie, że Ukraina na czas wypełnia zamówienia europejskich krajów importujących gaz i jest gotowa na zwiększenie ilości pompowanego gazu do Europy, jeżeli otrzyma odpowiedni wniosek ze strony zainteresowanych krajów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Beliawski podkreślił jednocześnie, że dostawy gazu do ukraińskich gospodarstw domowych pozostają na planowany poziomie, czyli 137,2 miliona metrów sześciennych dziennie.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraina: duży spadek importu gazu ze Słowacji

Jeśli chodzi o dostawy gazu do odbiorców krajowych, nie doszło do żadnych zmian, wciąż pozyskujemy gaz z trzech źródeł: produkcji krajowej (58,1 miliona metrów sześciennych dziennie), zapasów w podziemnych magazynach (48,1 miliona metrów sześciennych) i importu z Europy – powiedział doradca ministra.

Ukraina nie kupuje rosyjskiego gazu bezpośrednio od Rosji, ale za pośrednictwem innych krajów. Gaz ze Słowacji stanowił większą część tego importu.

Ogień został ugaszony we wtorek wieczorem –  poinformował austriacki operator systemu przesyłowego Gas Connect Austria. W wyniku wypadku jedna osoba zginęła, a osiemnaście zostało rannych. W środę rano udało się przywrócić tranzyt gazu ze Słowacji do Austrii i dalej do Włoch – podkreślił Beliawski.

Do wybuchu doszło w austriackim hubie gazowym w pobliżu miasta Baumgarten w dniu 12 grudnia. Wcześniej prezes ukraińskiego Naftohazu Andrij Kobolew tłumaczył wcześniej, że eksplozja nie wpłynie na dostawy gazu dla ukraińskich gospodarstw domowych, ponieważ ilość gazu wtłaczanego do podziemnych magazynów w ramach przygotowań do sezonu grzewczego 2017-2018 była o 15% większa niż w sezonie 2016 – 2017.

Kresy.pl / unian.info

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz