Koncerny Gazprom i CNPC zawarły umowę na dostawy gazu do Chin z rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Umowa dotyczy dostaw 10 mld. m sześc. gazu rocznie, zwiększając tym samym ogólny roczny wolumen dostaw do 48 mld. m sześc. rocznie.

“Gazprom i China National Petroleum Corporation (CNPC) podpisały wieloletni kontrakt na zakup i sprzedaż gazu ziemnego szlakiem dalekowschodnim. Podpisanie dokumentu było ważnym krokiem w dalszym wzmacnianiu wzajemnie korzystnej współpracy Rosji i Chin w sektorze gazowym” – czytamy w oświadczeniu Gazpromu.

Wolumen dostaw rosyjskiego gazu do Chin ma wzrosnąć o 10 mld m sześc. i osiągnąć wolumen 48 mld. m sześc. rocznie – licząc dostawy gazociągiem Siła Syberii.

Szef Gazpromu Aleksiej Miller powiedział , że druga umowa gazowa z Chinami świadczy o “najwyższym poziomie wzajemnego zaufania i partnerstwa” między dwoma krajami. „Naszym chińskim partnerom z CNPC udało się już upewnić się, że Gazprom jest wiarygodnym dostawcą gazu” – powiedział.

W oświadczeniu koncernu wskazano, że CNPC jest głównym partnerem Gazpromu w Chinach.

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow wyjaśnił później, że kontrakt między Gazpromem a CNPC jest przewidziany na 25 lat.

Jak informowaliśmy, kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu poprzez „Siłę Syberii” został podpisany pomiędzy Gazpromem a China National Petroleum Corporation (CNPC) w maju 2014 roku.  Gazociąg uruchomiono pod koniec 2019 roku.

Umowa została podpisana na 30 lat i opiewa na maksymalnie 38 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Minimalna wielkość dostaw to 85 proc. ustalonej kwoty. Poziom ten ma zostać osiągnięty w ciągu pięciu lat.

We wrześniu 2020 r. rozpoczęto projektowanie rurociągu Siła Syberii-2, który będzie przebiegał przez Mongolię. Do Chin zostanie przez nią przepompowanych do 50 miliardów metrów sześciennych. m gazu rocznie.

Chiny i Rosja w dniu otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich ogłosiły partnerstwo „bez ograniczeń”, wspierając się nawzajem w sporach z Ukrainą i Tajwanem, obiecując dalszą współpracę – poinformowała agencja prasowa Reutera.

Prezydenci potwierdzili, że ich relacje są lepsze niż jakikolwiek sojusz z czasów zimnej wojny i będą współpracować w dziedzinie kosmosu, zmian klimatycznych, sztucznej inteligencji i Internetu.

Chiny poparły żądanie Rosji, aby Ukraina nie została wpuszczona do NATO, a Rosja sprzeciwiła się wszelkim formom niepodległości Tajwanu. „Przyjaźń między dwoma państwami nie ma granic, nie ma „zabronionych” obszarów współpracy” – stwierdziły oba kraje we wspólnym oświadczeniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy w przededniu wizyty prezydenta Rosji w Chińskiej Republice Ludowej opublikowany został artykuł Putina, w którym ocenił on relacje dwóch państw. Pisząc o rozpoczynających się w piątek Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie Putin wyraźnie skrytykował inicjatywę USA i ich sojuszników bojkotu ceremonii otwarcia zawodów konstatując – „Niestety, ostatnio nasiliły się próby ze strony wielu krajów upolitycznienia sportu ze względu na ich egoistyczne interesy. Jest to z gruntu błędne i sprzeczne z samym duchem i zasadami Karty Olimpijskiej”.

„Nasi chińscy przyjaciele wykonali ogromną pracę, aby dobrze przygotować się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich. Jestem przekonany, że bogate doświadczenie Chin w doskonałej organizacji reprezentacyjnych zawodów międzynarodowych umożliwi organizację tego światowego święta sportu na najwyższym poziomie” – ocenił Putin, dodając – „Życzę rosyjskim i chińskim zespołom imponujących wyników i nowych rekordów!”.

Prezydent Rosji zakończył swój artykuł zwracając się do wszystkich mieszkańców ChRL – „Przesyłam moje najserdeczniejsze gratulacje przyjaznym mieszkańcom Chin z okazji Święta Wiosny, które wyznacza początek Roku Tygrysa. Życzę dobrego zdrowia, pomyślności i sukcesów”.

Czytaj także: „Global Times”: USA konsekwentnie eskalują napięcia wokół wschodniej Ukrainy

Kresy.pl / rbc.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply