Według ustaleń portalu Dorzeczy.pl, prezydent Andrzej Duda zagroził, że zablokuje referendum ws. nielegalnych migrantów, jeśli Zjednoczona Prawica nie wycofa poprawki o zasadzie wzajemności do kodeksu wyborczego.

We wtorek Suwerenna Polska złożyła w w Sejmie poprawkę do Kodeksu Wyborczego. Polega ona na dodaniu zasady wzajemności do artykułu 197. Treść poprawki opublikował na Twitterze poseł SP i wiceminister rolnictwa, Janusz Kowalski. Z jego słów wynika, że dotyczy to przede wszystkim mniejszości niemieckiej w Polsce.

„Tyle praw dla mniejszości niemieckiej w Polsce, ile praw dla mniejszości w Niemczech. Zasada ta dotyczy każdej mniejszości w Polsce. Czyli jeżeli państwo obce stosować będzie zwolnienie przewidziane w art. 197 kodeksu wyborczego względem polskiej mniejszości, przepisy kodeksu wyborczego znajdą zastosowanie wobec takiej mniejszości w Polsce” – wyjaśnił Kowalski.

Według przedstawionego uzasadnienia, poprawka ma na celu modyfikację istniejących w kodeksie wyborczym przywilejów przysługujących niektórym grupom obywateli Polsce.

„W praktyce przywilej zawarty w art. 197 kodeksu wyborczego działa na korzyść nie mniejszości jako takich, ale jednej mniejszości – mniejszości niemieckiej, gdyż pozostałe ze względu na geografię ludnościową i polityczną nie są w stanie z tego przywileju skorzystać. W tym kontekście należy podnieść, że uprzywilejowanie przez polskie prawo wyborcze mniejszości niemieckiej nie odpowiada, żaden porównywalny przywilej wobec Polaków będących obywatelami Republiki Federalnej Niemiec. Co więcej Polacy – obywatele Niemiec nie mają przyznanego statusu mniejszości narodowej, a państwo niemieckie prowadzi wobec nich politykę asymilacyjną” – czytamy w uzasadnieniu.

Mniejszość niemiecka posiada swojego jednego przedstawiciela w Sejmie, którym od kilkunastu lat jest poseł Ryszard Galla, a jako komitet mniejszości narodowej jest zwolniona z pięcioprocentowego progu wyborczego.

W rozmowie z serwisem internetowym tygodnika „Do Rzeczy”, jeden z posłów Zjednoczonej Prawicy powiedział otwarcie, że „poprawka wprowadzałaby możliwość nadania zasady wzajemności, czyli brak progu wyborczego w Polsce obowiązywałby, gdyby takie same zasady byłyby w innym państwie”. Zbadaniem tego miałoby zająć się oficjalnie MSZ. Według źródeł portalu, w tej sprawie osiągnięto konsensus w obozie rządzącym. Zasadność zmian uznał też PiS.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Poprawka została jednak nieoczekiwanie wycofana. Jak ustalił serwis dorzeczy.pl, powodem było krytyczne stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy.

W rozmowie z portalem „osoba znająca kulisy sprawy” mówi, że poprawkę wysłano równolegle do Sejmu i do prezydenta, „który absolutnie się wściekł i nie chciał żadnych zmian w tej ustawie”.

Co więcej, według tego źródła, Andrzej Duda zagroził, że zablokuje referendum ws. nielegalnych imigrantów. „Odpuściliśmy. Zdecydowaliśmy się nie zaogniać sytuacji” – powiedziało źródło dorzeczy.pl. W opinii portalu, postawa prezydenta w tej sprawie jest „dość zaskakująca”.

Jeden z polityków Zjednoczonej Prawicy, niewymieniony z nazwiska powiedział, że w obozie rządzącym zakładają, „że prezydent myśli już o swojej pozycji międzynarodowej, więc nie chciał żadnych działań, które mogłyby zdenerwować inne państwa”. Osoba ta uważa takie podejście za błędne, „bo w interesie Polski jest, żebyśmy traktowali się poważnie”.

Czytaj także: DGP: Zełenski gra na nowe otwarcie polityczne w Polsce, w tle sprawa ukraińskiego zboża

dorzeczy.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. franciszekk
    franciszekk :

    Noo…. cóż reprezentuje INTERESY w kolejności;
    – ukraińskie,
    – niemieckie,
    – swoje,
    – X?
    Oby się nie przeliczył ze swoim osobistym interesem podobnie jak Kwaśniewski były prezio Niesuwerennego Nadwiślańskiego Landu!
    Życzę Mu jak najgorzej bo w mojej subiektywnej ocenie nie jest wart podobnie jak poprzednicy nawet przysłowiowego szeląga!