Dziś w Pałacu Prezydenckim odbędą się spotkania z przedstawicielami klubów sejmowych nt. projektów ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym. Według nieoficjalnych informacji, prezydent przychylnie podchodzi do propozycji obywatelskiej kontroli nad sądami.

W środę prezydent Andrzej Duda odbędzie serię spotkań z przedstawicielami klubów sejmowych. Rozmowy mają dotyczyć projektowanych ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym.

Przypomnijmy, że pod koniec lipca prezydent Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. Zapowiadając przygotowanie własnych projektów w ciągu 2 miesięcy. Jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, celem dzisiejszych spotkań będzie przedstawienie oczekiwań i propozycji partii w sprawie zmian w SN i KRS.

Każde ze spotkań w Pałacu Prezydenckim ma potrwać godzinę. Jako pierwsi, o godz. 13.30, na rozmowę mają przybyć przedstawiciele klubu PiS: Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, a zarazem szef klubu PiS, rzeczniczka PiS Beata Mazurek, a także szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz oraz poseł Arkadiusz Mularczyk.

Terlecki powiedział, że PiS zamierza przedstawić prezydentowi propozycje zbliżone do rozwiązań, które znalazły się w zawetowanych przez niego ustawach. -Zobaczymy, co wyniknie z tej rozmowy – powiedział polityk PiS, dodając, że widzi w tej sprawie “pole do manewru”.

Godzinę później w Pałacu Prezydenckim mają pojawić się przedstawiciele PO: szef klubu Sławomir Neumann, były minister sprawiedliwości Borys Budka oraz lider partii, Grzegorz Schetyna. Politycy PO liczą na to, że Duda przedstawi im główne założenia swoich propozycji. Podkreślają, że konieczna jest obrona niezależności sądów.

Na godzinę 15:30 zaproszono przedstawicieli Kukiz’15. Ugrupowanie to mają reprezentować wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka i posłowie Grzegorz Długi oraz Tomasz Rzymkowski. Zdaniem Długiego, reforma KRS i SN powinna być “początkiem, a nie jednym elementem reformy wymiaru sprawiedliwości”, a propozycje prezydenta – zgodne z konstytucją.  Poseł K’15 zaznaczył też, że reforma wymiaru sprawiedliwości powinna wprowadzać “element obywatelski, czyli tam, gdzie to możliwe – element pozakorporacyjny”.

Kukiz’15 postuluje, żeby członkowie KRS byli wybierani większością kwalifikowaną, co ma umożliwić jej “odpartyjnienie”. Mają też “kilka propozycji”, które umożliwią uniknąć “pata wewnątrz Sejmu”, gdyby nie udało się wybrać członków KRS większością kwalifikowaną.

Swoje propozycje zamierzają przedstawić Dudzie także politycy Nowoczesnej, ale ustalono jeszcze, kto będzie tę partię reprezentował. Nowoczesna chce poruszyć m.in. kwestię wysokości opłat sądowych i niezależności sądów.

Późnym popołudniem odbędzie się spotkanie z politykami PSL, w tym z liderem partii, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. PSL proponuje jawność wyboru sędziego, a także dania obywatelom możliwości opiniowania ich kandydat ów. Partia ta proponuje również wybieranie ławników w wyborach powszechnych oraz ich powszechny udział w rozprawach sądowych.

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarły Kresy.pl, ze strony Pałacu Prezydenckiego wychodzą pozytywne sygnały względem zwiększenia czynnika obywatelskiego ws. reformy sądownictwa. Prezydent Duda ma przychylnie odnosić się do tego, by takie sprawy jak np. wybór sędziów do KRS odbywały się przy większej kontroli ze strony społecznej. Ma on także dystansować się od zbytniego podporządkowywania sędziów ministrowi sprawiedliwości.

Rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply