Śląska Straż Graniczna zatrzymała czterech kolejnych Ukraińców, którzy organizowali przewóz przez Polskę nielegalnych imigrantów. Wszyscy trafili do aresztu.

Rzecznik śląskiej Straży Granicznej ppor. Szymon Mościcki poinformował w środę, że pierwszy Ukrainiec został zatrzymany na początku września. Mężczyzna przewoził busem na polskich numerach rejestracyjnych 12 migrantów z Syrii, w tym 11-letnie dziecko. Pełnoletni cudzoziemcy usłyszeli zarzut nielegalnego przekroczenia granicy i dobrowolnie poddali się karze – podaje Portal Samorządowy. W ramach readmisji uproszczonej zostali przekazani stronie słowackiej.

Funkcjonariusze SG znaleźli u kierowcy prawie 2,5 g. metamfetaminy. Badanie potwierdziło, że kierując pojazdem znajdował się pod wpływem narkotyków. Obywatel Ukrainy usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowania nielegalnego przekroczenia granicy 12 Syryjczykom, a także dot. narkotyków. Został tymczasowo aresztowany.

“Kilka dni później kolejni członkowie tej grupy przestępczej usiłowali przemycić przez Polskę tych samych 12 Syryjczyków. Próba została udaremniona przez funkcjonariuszy z Bielsku-Białej. Zatrzymano kolejnych dwóch przemytników, także obywateli Ukrainy” – przekazał ppor. Mościcki.

Zobacz także: Policja znów podała dane dot. przestępczości cudzoziemców. Dominują Ukraińcy i Gruzini

Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowania przekroczenia granicy 12 cudzoziemcom. Trafili do aresztu.

W wyniku dalszych czynności funkcjonariusze z placówki w Bielsku-Białej zatrzymali na terenie województwa śląskiego organizatora i zleceniodawcy przemytu 12 Syryjczyków. Okazał się nim także Ukrainiec, który również usłyszał zarzuty działania w zorganizowanej grupie i organizowania przemytu ludzi. Został tymczasowo aresztowany.

Zwracaliśmy uwagę, że obcokrajowcy stanowili 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku w Polsce za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych było najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG też dominowali obywatele Ukrainy i Gruzji.

Z kolei wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

portalsamorzadowy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply