Minionej doby 56 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski – podała Straż Graniczna w poniedziałek. Zatrzymani cudzoziemcy – obywatele m.in. Gabonu, Kamerunu i Konga – przybyli na Białoruś z Rosji.

Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że w niedzielę zatrzymano 52 cudzoziemców na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Białowieży, natomiast po dwie osoby zatrzymano na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Krynkach i Bobrownikach. “Zatrzymani cudzoziemcy na Białoruś przylecieli/przyjechali z Rosji” – wskazuje SG.

Także w poprzednich dniach Straż Graniczna informowała, że nielegalni imigranci chcący dostać się do Polski przybyli na Białoruś z Rosji.

Zobacz także: Ukrainiec zatrzymany za przemyt nielegalnych imigrantów

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu rozbito transgraniczną grupę przestępczą zajmującą się przemytem migrantów-obywateli państw Bliskiego Wschodu z Białorusi do krajów Europy Zachodniej.

Funkcjonariusze SG działali w ramach powołanej w lutym 2022 r. przez Europol operacyjnej grupy zadaniowej (OTF) Flow. W jej skład wchodzili przedstawiciele służb z Estonii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Litwy i Polski. Ta specjalna grupa operacyjna została utworzona w celu wsparcia organów krajowych w zwalczaniu zwiększonej działalności w zakresie przemytu migrantów z Białorusi do UE.

Wspólne działania służb polskich i zagranicznych przeprowadzono w środę 13 lipca br. w ramach tzw. Common Action Day, symultanicznie w kilku państwach członkowskich UE. W ich wyniku zatrzymano 10 osób w Polsce oraz jedną w Wielkiej Brytanii na podstawie niemieckiego nakazu. Łącznie przeszukano 28 miejsc (22 w Polsce , 4 na Litwie i 2 w Niemczech). W ramach przeszukań zatrzymano sprzęt elektroniczny, różne dokumenty, dowody przekazania pieniędzy i gotówkę.

Funkcjonariusze Straży Granicznej we współdziałaniu z Policją zatrzymali w Polsce 10 mężczyzn w wieku od 24 do 39 lat. Wszyscy to mieszkańcy Śląska. Jeden z nich to lider rozpracowywanej grupy, pozostali to osoby współpracujące, zaangażowane w działania zorganizowanej grupy przestępczej.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply