Szacunki Urzędu Miasta Krakowa za 2022 rok wskazują, że cudzoziemcy stanowią już ok. 15 proc. mieszkańców miasta.

W 2023 zameldowanych w Krakowie było ponad 20 tys. osób z zagranicy, z czego 7,7 tys. osób z Ukrainy, 3,4 tys. z Białorusi i 1,1 tys. z Indii – podał w sobotę portal Kraków Nasze Miasto, powołując się na dane Urzędu Miasta Krakowa.

“W dalszym ciągu jednak odwołujemy się do szacunkowej liczby ogólnej migrantów w Krakowie na poziomie ok. 15 proc. mieszkańców miasta, zakładając wzrost liczby cudzoziemców w Krakowie po 24 lutego 2022 r.” – podano w sprawozdaniu z realizacji “Programu Otwarty Kraków” za 2022 rok.

Także dane Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji (stan na 8 lutego 2023 r.) pokazują, że liczba cudzoziemców zameldowanych na pobyt stały i czasowy wyniosła ponad 20,3 tys. z czego 4,4 tys. osób było zameldowanych na pobyt stały, a blisko 16 tys. na pobyt czasowy.

“W Krakowie najliczniejszą grupą w obydwu przypadkach byli Ukraińcy 6,5 tys. osób zameldowało się na pobyt czasowy, a 1,2 tys. osób na pobyt stały. Wysoko na liście zameldowanych na stałe znalazły się też Włochy (336 osób), Wielka Brytania (217 osób) i Rosja (213 osób). Pośród zameldowanych czasowo prym oprócz Ukrainy wiedzie Białoruś (3,4 tys. osób), Indie (1,1 tys. osób) i Rosja (632 osoby)” – poinformowała Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego UMK.

Według danych z 31 maja 2023 r., w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie zarejestrowanych było 1023 cudzoziemców. Od stycznia do maja wystawiono w Krakowie łącznie 6,8 tys. oświadczeń o „powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom”. Otrzymali je obywatele Białorusi (2,5 tys. osób), Ukrainy (2,2 tys. osób), Gruzji (1,4 tys. osób), Mołdawii (441 osób) i Armenii (141 osób).

We wszystkich szkołach i przedszkolach na terenie Krakowa naukę pobiera obecnie 13,1 tys. obcokrajowców, w tym: do przedszkoli 3,6 tys., szkół podstawowych 7,6 tys., liceów ogólnokształcących 867 osób, a do zawodówek i techników blisko 1,1 tys. osób.

Z kolei w roku akademickim 2021/2022 na uczelniach wyższych naukę pobierało 8,1 tys. obcokrajowców.

Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że Polska bardzo szybko staje się krajem imigranckim.

W 2022 roku w Polsce wydano prawie 365,5 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, z czego ponad 136 tys. zezwoleń dotyczy osób z krajów muzułmańskich, w większości z Azji Centralnej – wynika z danym rządu.

Jak informowaliśmy, w czerwcu 2022 r. think tank „Wise Europa” opublikował dokument pt. „Gościnna Polska 2022+”. Dotyczył on kwestii imigracji. Materiał został podany przez największe polskie media, m.in. Polską Agencję Prasową. Ambasada Ukrainy w Polsce objęła projekt patronatem honorowym, a był on współfinansowany przy wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego. Wskazano, że Polska zmienia się z państwa emigracyjnego w imigracyjne

Przypomnijmy, że jeszcze przed rozpoczęciem wojny, w 2021 r. padł rekord liczby wystawionych obcokrajowcom zezwoleń na pracę w Polsce i oświadczeń dotyczących zatrudnienia pracowników ze Wschodu. Wówczas wystawiono cudzoziemcom prawie 3 mln takich dokumentów. To ponad 30 proc. więcej niż rok wcześniej.

Przeczytaj: „Rz”: Polska krajem imigrantów – nie ma innego wyjścia

Czytaj również: PAP zastanawia się, „czy Polska jest gotowa na Multikulti”

krakow.naszemiasto.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply