Unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger zapowiedział, że przyszły budżet UE zapewni mniej środków dla rolników i regionów.
Niemiecki komisarz Guenther Oettinger odpowiedzialny za budżet UE udzielił wywiadu, który ukazał się w niedzielnym “Welt am Sonntag” zapowiedział redukcję środków przeznaczonych wspólną politykę rolną, a także politykę spójności.
Według unijnego komisarza przyszły budżet UE, który będzie obowiązywał po roku 2020, będzie miał zredukowane środki na fundusze rolnicze i politykę spójności o około 5-10 proc.
ZOBACZ TAKŻE: Niemieckie media: Polska, Węgry i Czechy mogą stracić w budżecie UE 12 mld euro
Oettinger zaznaczył, że według niektórych z propozycji dla sektora rolniczego zakłada się wprowadzenie subwencji degresywnych. Oznaczałoby to, że rolnicy otrzymywaliby od określonej powierzchni mniej środków finansowych.
Z powodu brexitu do budżetu UE nie będzie trafiać 14 mld euro pochodzących z brytyjskich składek. Według projektu, który ma przedstawić komisja, więcej środków ma zostać przeznaczonych na obronę i politykę migracyjną. Właśnie z tego powodu w następnej perspektywie budżetowej dojdzie do poważnych przesunięć. Fundusze rolnicze i strukturalne stanowią obecnie niemal trzy czwarte wszystkich wydatków UE.
Oprócz przesunięć, Komisja chce zwiększyć składki członkowskie. Według planów wzrosną one o 10-20 proc. Oettinger stwierdził, że w przypadku Niemiec będzie to oznaczało wpłatę dodatkowo kilku miliardów euro.
Komisja chce także, aby budżet UE był zasilany nie tylko składkami członkowskimi. Oettinger zapowiedział, że może to być m.in. niewielka część zysków, które Europejski Bank Centralny ma dzięki emisji banknotów. Dodatkowo niemiecki komisarz na nadzieję na wspólny podatek od plastiku na opakowania.
Następnym budżetem UE 23 lutego tego roku zajmą się szefowie państw i rządów Unii. Oettinger ma przedstawić swój projekt w maju tego roku.
Kresy.pl / interia.pl
Plastikowa unia to kołchoźne złudzenie Lenina.