Od końca maja na wybrane odcinki dwóch ulic w Hamburgu nie będzie można wjechać starszymi samochodami z silnikiem diesla. – podało w środę Deutsche Welle. Miasto chce w ten sposób zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza.

Od 31. maja br. samochody z silnikami wysokoprężnymi, które nie spełniają normy emisji Euro 6, nie będą mogły wjechać na wybrane odcinki ulic Max-Brauer-Allee i Stesemannstrasse w dzielnicy Hamburga Altona-Nord. Na ulicach miasta zostanie ustawionych 49 znaków informujących o zakazie oraz pokazujących drogę objazdu. Ograniczenia na Max-Brauer-Allee nie dotyczą osób, które mieszkają na wybranych odcinkach, ich gości, a także karetek, śmieciarek, taksówek i samochodów dostawczych. Na Stesemannstrasse nie będą mogły wjechać jedynie ciężarówki. Policja zapowiedziała, że po okresie przejściowym będzie regularnie kontrolować przestrzeganie zakazu.

Restrykcje wobec diesli wprowadzono z powodu złej jakości powietrza w mieście.

Jak stwierdza Deutsche Welle, powołując się na dane Federalnego Urzędu ds. Zmotoryzowanego Ruchu Drogowego, w Hamburgu niewiele ponad 1/3 z 264 tys. zarejestrowanych samochodów diesla spełnia normę emisji Euro 6.

Wprowadzenie zakazu przez Hamburg było możliwe po przełomowym wyroku Federalnego Sądu Administracyjnego z lutego br., w którym uznano, że lokalne władze mogą ograniczać ruch tego typu samochodów.

Zakazy ruchu dla samochodów z silnikami wysokoprężnymi nie spełniającymi najwyższych norm emisji Euro 6 są postrzegane jako jeden ze sposobów ograniczenia stężenia tlenku azotu i drobnych pyłów w powietrzu w centrach miast. Jak pisało w lutym Deutsche Welle, w 70 niemieckich miastach zanotowano przekroczenie dopuszczalnych norm zanieczyszczeń, w tym w 20 w bardzo wysokim stopniu.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy przeciwne rezygnacji z silników spalinowych w samochodach

Kresy.pl / Deutsche Welle

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply