Brak doniesień o użyciu przez Rosjan na Ukrainie irańskich dronów kamikadze świadczy prawdopodobnie o tym, że rosyjska armia wyczerpała ich obecne zapasy – uważa brytyjski wywiad.

Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało w sobotniej aktualizacji wywiadowczej, że od ok. 15 lutego nie ma żadnych doniesień dotyczących użycia na Ukrainie irańskich dronów kamikadze. Wcześniej strona ukraińska informowała o zestrzeleniu co najmniej 24 dronów Shahed-136 między końcem stycznia a początkiem lutego 2023 roku, a wiele z nich zniszczono w pierwszych dniach roku – zwraca uwagę brytyjski wywiad.

“Ten brak użycia OWA-UAV prawdopodobnie świadczy o tym, że Rosja wyczerpała swoje obecne zapasy. Rosja prawdopodobnie będzie dążyć do uzupełnienia zapasów. Chociaż broń ta nie ma dobrych osiągnięć w niszczeniu zamierzonych celów, Rosja prawdopodobnie postrzega ją jako użyteczne wabiki, które mogą odwrócić uwagę ukraińskiej obrony powietrznej od bardziej skutecznych rosyjskich pocisków manewrujących” – czytamy.

Już grudniowe doniesienia medialne sugerowały, że Rosjanom skończyły się drony-kamikadze irańskiej produkcji. Dodajmy, że według The Washington Post, Moskwa po cichu osiągnęła porozumienie z Teheranem w sprawie rozpoczęcia produkcji uzbrojonych dronów na rosyjskim terytorium.

Przypomnijmy, że według nowego raportu śledczego, do którego dotarła CNN, Iran najwyraźniej modyfikuje drony-kamikadze, które dostarcza Rosji, aby głowice bojowe powodowały jak największe uszkodzenia przy atakach na infrastrukturę.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply