Media: Rosji skończyły się irańskie drony

Zachodni urzędnicy rządowi uważają, że Rosjanom skończyły się drony-kamikadze, przysłane z Iranu – podaje ABC News. Strona ukraińska twierdzi, że irańskie bezzałogowce nie są przystosowane do działania w warunkach zimowych, a Iran wciąż nie przysłał Rosji rakiet balistycznych.

Jak podała stacja ABC News, powołując się na „zachodnich urzędników rządowych”, Rosjanom skończyły się przysłane przez Iran drony, których dotąd, od paru miesięcy, używali do przeprowadzania zmasowanych ataków z powietrza na Ukrainę.

Zdaniem źródeł ABC News, w ostatnich rosyjskich atakach irańskie drony w zasadzie nie były już obecne. Jeden z zachodnich dygnitarzy powiedział stacji, że Rosja oczekuje na kolejne dostawy.

Rozmówcy stacji zwracają też uwagę na ostatnie ataki na bazy lotnicze w głębi rosyjskiego terytorium, które miały zostać przeprowadzone przez ukraińskie drony. Ich zdaniem, Rosję czeka głęboka analiza sytuacji i oceny zdolności w zakresie możliwości obrony istotnych obiektów wojskowych na swoim terytorium.

Jeden z urzędników uważa, że ataki na bazy powietrzne to „rażąca poraża” rosyjskiego systemu bezpieczeństwa. Twierdzi też, że Zachód konsekwentnie przeceniał potencjał militarny Rosji.

Niedawno Jewhen Syłkin, rzecznik ukraińskiego dowództwa ds. komunikacji strategicznej oświadczył, że Rosja przestała używać irańskich dronów, bo okazało się, że wykonano je z materiałów nieodpornych na mróz. Według niego, nie działają one przy obecnej pogodzie, gdy na Ukrainie jest zimno.

Zobacz też: MSZ Iranu po raz pierwszy potwierdza sprzedaż dronów Rosjanom

Dodajmy, że według The Washington Post, Moskwa po cichu osiągnęła porozumienie z Teheranem w sprawie rozpoczęcia produkcji uzbrojonych dronów na rosyjskim terytorium.

Pod koniec listopada br. ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii podało, że w ocenie brytyjskiego wywiadu, od 17 listopada br. nie pojawiły się żadne jawne doniesienia o tym, bo Rosjanie używali podczas swoich ataków dronów-kamikadze, zasadniczo irańskich Shahed-136. Według Brytyjczyków, Rosjanie najprawdopodobniej niemal całkiem wyczerpali zapasy tej broni, ale zarazem szybciej mogliby zamówić kolejne bezzałogowce za granicą, niż wyprodukować nowe rakiety manewrujące.

Zdaniem Avril Haines, szefowej Wywiadu Narodowego USA, Rosja „przepala” swoje zapasy amunicji szybciej, niż jest w stanie je uzupełnić. W tej sytuacji, drony mają być tańszą alternatywą.

W rozmowie z brytyjskim „The Guardian” Mychajło Podolak, doradca szefa biura prezydenta Ukrainy powiedział, że mimo wcześniejszych doniesień, Iran jak dotąd nie przysłał Rosji zapowiadanych taktycznych rakiet balistycznych. W jego ocenie, możliwe, że w ogóle tego nie zrobi. Podolak uważa, że władze w Teheranie są obecnie bardziej skoncentrowane na problemach wewnętrznych. Jego zdaniem, znaczenie ma tu również presja dyplomatyczna. Ukraiński urzędnik szacuje, że Rosjanie mają zapasy rakiet, wystarczające jeszcze na „dwa, może trzy” zmasowane ataki na Ukrainę.

Czytaj także: Podolak: jeśli Ukraina zniszczy neoimperialną koncepcję Rosji, będziemy mogli wziąć to, co uważamy za słuszne

Kresy.pl / ABC News / The Guardian / businessinsider.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply