Według The Washington Post, Moskwa po cichu osiągnęła porozumienie z Teheranem w sprawie rozpoczęcia produkcji uzbrojonych dronów na rosyjskim terytorium.

Jak poinformował w sobotę The Washington Post, Rosja po cichu osiągnęła porozumienie z Iranem w sprawie rozpoczęcia produkcji uzbrojonych dronów na rosyjskim terytorium. Rosyjscy i irańscy urzędnicy mieli sfinansować umowę podczas spotkania w Iranie na początku listopada.

Porozumienie, jeśli zostanie w pełni zrealizowane, oznaczałoby dalsze pogłębienie sojuszu rosyjsko-irańskiego, przekazali portalowi amerykańscy urzędnicy. “Nabywając własną linię montażową, Rosja mogłaby radykalnie zwiększyć swoje zapasy stosunkowo niedrogich, ale wysoce niszczycielskich systemów uzbrojenia, które w ostatnich tygodniach zmieniły charakter wojny na Ukrainie” – czytamy.

Zobacz też: MSZ Iranu po raz pierwszy potwierdza sprzedaż dronów Rosjanom

Dla Rosji porozumienie może zaspokoić krytyczne zapotrzebowanie na precyzyjnie kierowaną amunicję, której brakuje po dziewięciu miesiącach walk. Urzędnicy twierdzą, że układ oferuje również znaczne korzyści gospodarcze i polityczne Iranowi. Podczas gdy Teheran starał się przedstawiać jako neutralny w wojnie na Ukrainie, pojawienie się irańskich dronów nad ukraińskimi miastami wywołało groźby nowych sankcji gospodarczych ze strony Europy. Przywódcy Iranu mogą wierzyć, że mogą uniknąć nowych sankcji, jeśli drony zostaną fizycznie zmontowane w Rosji, powiedzieli urzędnicy.

Szczegóły umowy Iran-Rosja zostały sfinalizowane na spotkaniu na początku listopada, w którym uczestniczył zespół negocjatorów rosyjskiego przemysłu obronnego, którzy udali się do Teheranu, aby opracować logistykę, według urzędników bezpieczeństwa z dwóch krajów, które monitorowały wydarzenia. Urzędnicy zgodzili się omówić tę sprawę pod warunkiem, że ich tożsamość i narodowość nie zostaną ujawnione, powołując się na potrzebę ochrony wrażliwych i trwających działań wywiadowczych.

Zobacz też: Iran sprzeda Rosji rakiety wysokiej celności

Według państwowych rosyjskich i irańskich mediów informacyjnych, osobna delegacja pod przewodnictwem sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaja Patruszewa udała się do Teheranu 9 listopada, aby omówić między innymi sankcje gospodarcze i inną „ingerencję Zachodu” w sprawy ich rządów.

Jeden z urzędników poinformowany o tajnym porozumieniu opisał agresywne wysiłki obu krajów mające na celu ułatwienie produkcji dronów zaprojektowanych przez Iran w Rosji.

Kresy.pl/Washington Post

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply