Reuters: Boeing oferuje Ukrainie pociski o zasięgu 150 km

Pentagon rozważa propozycję Boeinga. Chodzi o dostarczenie Ukrainie tanich, małych precyzyjnych bomb, które mogą razić cele w odległości 150 km – podała w poniedziałek agencja Reuters. To system Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB). Medium powołuje się na anonimowe źródła.

Proponowany przez Boeinga system, Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB), to jeden z kilku wariantów produkcji nowej amunicji dla Ukrainy i wschodnioeuropejskich sojuszników USA – pisze Reuters. “Amerykańskie i sojusznicze zapasy wojskowe kurczą się, a Ukraina staje w obliczu rosnącego zapotrzebowania na bardziej wyrafinowaną broń” – podkreśla agencja.

System GLSDB może zostać dostarczony Ukrainie już wiosną 2023 r. – wskazują na to dokumenty, do których dotarła agencja Reuters. System łączy w sobie bombę o małej średnicy GBU-39 (SDB) z silnikiem rakietowym M26. Oba są powszechnie dostępne w zasobach USA.

“Chodzi o uzyskanie [dużej] ilości tanim kosztem” – podkreśla Tom Karako, ekspert ds. broni i bezpieczeństwa w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych. Podkreśla, że zapasy są “coraz mniejsze w stosunku do poziomów, które chcemy mieć pod ręką, a na pewno do poziomów, których będziemy potrzebować, aby powstrzymać konflikt z Chinami”.

USA odrzuciły prośby Kijowa o rakiety ATACMS o zasięgu 297 km, lecz zasięg GLSDB wynoszący 150 km pozwoliłby Ukraińcom uderzać w cele daleko za rosyjskimi liniami, które do tej pory były poza ich zasięgiem – zwraca uwagę Reuters. System pomógłby kontynuować Ukrainie kontrataki.

Doug Bush, asystent sekretarza armii USA ds. zakupów, logistyki i technologii, powiedział dziennikarzom w ubiegłym tygodniu, że armia rozważa również przyspieszenie produkcji 155-milimetrowych pocisków artyleryjskich. Ma to związek ze zwiększeniem popytu na amerykańską broń i amunicję, które skutkuje dodatkowymi zamówieniami ze strony sojuszników USA.

Zobacz także: CNN: USA kończy się broń dla Ukrainy

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply