Od początku marca Rosja przeprowadziła co najmniej 71 ataków na Ukrainę przy użyciu irańskich dronów kamikadze Shahed, po dwutygodniowej przerwie w atakach dronów pod koniec lutego, poinformowało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie wywiadowczym.

Jak przekazało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie wywiadowczym, Rosja przeprowadziła co najmniej 71 ataków na Ukrainę przy użyciu irańskich dronów kamikadze Shahed. Według ministerstwa oznacza to, że „Rosja prawdopodobnie zaczęła otrzymywać regularne dostawy niewielkich ilości” irańskich dronów.

Ministerstwo poinformowało również, że Rosja prawdopodobnie uruchamia drony ze wschodniego Kraju Krasnodarskiego i północno-wschodniego obwodu briańskiego, co daje jej „elastyczność w celowaniu w szeroki sektor Ukrainy i skraca czas lotu do celów na północy Ukrainy”.

„Prawdopodobnie będzie to również kolejna próba rozciągnięcia ukraińskiej obrony przeciwlotniczej” – dodał resort.

Według raportu śledczego, do którego dotarła CNN, Iran najwyraźniej modyfikuje drony-kamikadze, które dostarcza Rosji, aby głowice bojowe powodowały jak największe uszkodzenia przy atakach na infrastrukturę. Stacja powołuje się na ustalenia badań brytyjskiej organizacji śledczej ds. uzbrojenia CAR (Conflict Armament Research). Współpracowała ona z ukraińskimi wojskowymi przy badaniu niewybuchu głowicy drona Shahed-131, znalezionego w październiku ub. roku w rejonie Odessy. CAR przekazał CNN wyniki badań. Według stacji, budowa głowicy bojowej pomaga wyjaśnić, dlaczego rezultaty rosyjskich ataków na cele infrastruktury energetycznej były tak wysokie.

Jak podano, zdaniem analityków, głowice bojowe były pośpiesznie modyfikowane. Polegało to na umieszczeniu na nich słabo dopasowanych warstw kilkudziesięciu małych fragmentów metalu. W momencie eksplozji były one rozrzucane w obrębie dużego promienia. Co więcej, na obwodzie głowicy umieszczono dodatkowo 18 mniejszych „ładunków”. Po stopnieniu w wyniku eksplozji były one w stanie nawet przebić pancerz. Efektem całości był swego rodzaju „wybuch dookolny”.

Nagromadzenie tych elementów zasadniczo maksymalizuje zdolność głowicy do niszczenia celów, takich jak elektrownie, sieci dystrybucyjne, linie przesyłowe i duże transformatory wysokiego napięcia. Znacznie utrudniają również prace naprawcze” – zaznacza CNN.

Warto przypomnieć, że ukraińskie jednostki dywizji rakiet przeciwlotniczych walczą z dronami Shahed-136 wystrzelonych przez armię rosyjską między innymi przy pomocy polskich systemów.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply