Blisko 70 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce [SONDAŻ]

69 proc. badanych Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce, a 45 proc. zaakceptowałoby realizację takiej inwestycji w pobliżu swojego miejsca zamieszkania – wynika z sondażu dla Urzędu Regulacji Energetyki.

W środę opublikowano wyniki badania opinii konsumentów polskiego rynku energii, przeprowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) i Pracownię Badań Społecznych (PBS).

Respondenci za najważniejsze aktualnie źródła energii elektrycznej dla Polski zdecydowanie wskazywali na węgiel – ponad 91 proc., z czego dla 80 proc. był to pierwszy wybór. W dalszej kolejności wymieniali odnawialne źródła energii (76 proc.) i gaz (72 proc.). Zdaniem 87 proc. badanych, najwięcej energii odnawialnej jest w Polsce produkowane przez instalacje fotowoltaiczne. Jednocześnie, na fotowoltaikę jako najważniejsze źródło energii odnawialnej częściej wskazywali mieszkańcy wsi.

Ponad 80 proc. ankietowanych uważa się za osoby oszczędzające energię. Wśród najczęściej podejmowanych działań w tym zakresie wymieniano wyłączanie światła w nieużywanych pomieszczeniach i zakup energooszczędnego oświetlenia.

Jak wynika z badania, 69 proc. badanych popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce, zaś 45 proc. jest w stanie zaakceptować realizację takiej inwestycji w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Według komunikatu w tej sprawie, zwolennicy budowy elektrowni jądrowych jako główny atut takich inwestycji wskazują dostęp do taniej oraz czystej energii. Z kolei przeciwnicy energetyki jądrowej za największe zagrożenie uważają kwestie związane z bezpieczeństwem. Jednocześnie, 21 proc. ankietowanych uważa, że „wiatraki na lądzie psują krajobraz”. Przeciwnego zdania jest 71 proc. respondentów.

Przeczytaj: Umowa na elektrownię jądrową w Polsce podpisana

Z badania wynika też, że „ponad 80 proc. gospodarstw domowych odczuło w ostatnim czasie wzrost wydatków na energię elektryczną i gaz”. Zdecydowanie bardziej taką opinię wyrażają mieszkańcy miast. Zdaniem Polaków, największy wpływ na wzrost cen energii mają: polityka krajowa (73 proc.) i ceny surowców energetycznych (72 proc.), a także polityka międzynarodowa, w tym wojna na Ukrainie i polityka Unii Europejskiej (po 65 proc. wskazań).

W opinii ankietowanych, ze środków publicznych powinny być wspierane przede wszystkim odnawialne źródła energii, szczególnie energetyka słoneczna (67 proc.) i wiatrowa (66 proc.).

URE wyjaśniło, że impulsem do przeprowadzenia badania były zawirowania związane z kryzysem energetycznym oraz przyspieszające zmiany w polskiej energetyce.

Sondaż został zrealizowany w czerwcu 2023 r. metodą wywiadów internetowych na panelu badawczym (CAWI), na reprezentatywnej próbie 1001 respondentów – osób odpowiedzialnych za regulowanie opłat za energię elektryczną w swoich gospodarstwach domowych.

Czytaj także: W 2040 r. prądu z węgla ma już prawie nie być – Rz o planach rządu

Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply