Niemcy wytną prastary las

Niemiecki sąd wydał zgodę na wycinkę starego kompleksu leśnego w Nadrenii Północnej-Westfalii na potrzeby kopalni węgla brunatnego.

W piątek sąd administracyjny w Kolonii wydał orzeczenie, oddalając wniosek ekologicznej organizacji BUND, domagającej się wstrzymania wycinki lasu Hambach. Kompleks ten rozciąga się między Kolonią a Akwizgranem i jest naturalnym lasem, którego wiek ocenia się na około 12 tys. lat. Las jest przestrzenią dużej bioróżnorodności, zamieszkują w nim zwierzęta 142 zagrożonych gatunków. Zajmował niegdyś 5500 hektarów, ale w zeszłym roku prastary las pokrywał już tylko jedną czwartą tej powierzchni.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Las rośnie na terenie gdzie znajdują się duże złoża węgla brunatnego. Wbrew ekologicznej frazeologii władz Niemiec, około jednej czwartej wytwarzanej w tym państwie energii pochodzi ze spalania tego surowca. Spaliny powstające przy jego wykorzystywaniu są wysoce toksyczne. Równie niekorzystne dla środowiska jest samo wydobycie węgla brunatnego. Zalegający płytko surowiec wydobywa się metodą odkrywkową, co prowadzi do degradacji znacznych powierzchni ziemi.

Las stał się celem drugiej największej, niemieckiej kompanii energetycznej RWE. Buldożery i drwale zaczęły prace już w zeszłym roku. Wzbudziło to kontrakcję działaczy ekologicznych. Rozbili oni w lesie obóz, konstruując nawet domki na drzewie i przykuwając się do pni by zapobiec ich wycięciu. Aktywiści byli jednak sukcesywnie usuwani przez pracowników firmy ochroniarskiej wynajętej przez RWE, a czasem przez funkcjonariuszy niemieckiej policji. Pracownicy koncernu energetycznego oskarżali ekologów o agresywne zachowania, w tym rzucanie kamieni czy koktajli Mołotowa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jedna z organizacji pozarządowych – BUND złożyła wniosek o zakaz wyrębu lasu. W piątek koloński sąd zadecydował jednak o jego kontynuacji. BUND zapowiada apelację do wyższej instancji, na razie zaś złożył wniosek o tymczasowe wstrzymanie wycinki.

Czytaj także: Komisja Europejska atakuje Polskę w sprawie Puszczy Białowieskiej

dw.de/abcnews.go.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz