Komisja Europejska chce nałożenia na Polskę kar w związku z prowadzeniem wycinki w Puszczy Białowieskiej. Powołuje się na zdjęcia satelitarne.

„Polskie władze naruszyły tymczasowe postanowienie o zakazie wycinki w Puszczy Białowieskiej” – zgłosiła dziś Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej pełnomocnik Komisji Europejskiej, Katarzyna Hermann. Jak twierdziła „dowód jest jednoznaczny”, powołując się na obrazy satelitarne i zdjęcia z Puszczy, które Komisja miała otrzymać „od przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego”.

Hermann wnosiła w imieniu KE o nałożenie kary na Polskę. Jak pisze portal Onet pełnomocnik Komisji zrobiła to w trybie nagłym, po pytaniu Trybunału jak zamierza powstrzymać wycinkę i po przerwie na konsultacje. Nie miała do tego prawa. Wniosek taki może złożyć Komisja po przedstawieniu Trybunałowi uzasadnienia na piśmie i określeniu wysokości wnioskowanej kary. Sędzia Trybunału dał KE cztery dni na złożenie takiego wniosku.

„Podporządkowaliśmy się całkowicie nakazowi wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej i prowadzimy działania tylko tam, gdzie służą zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego” – mówił przed Trybunałem Sprawiedliwości UE minister środowiska Jan Szyszko. Złożył wniosek o oddalenie skargi Komisji ale też uchylenie samej decyzji Trybunału o zakazie wycinki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Zostaliśmy pozwani przez Trybunał Sprawiedliwości z postanowieniem, by natychmiast wstrzymać działalność związaną z działalnością czynienia środków ochrony przewidzianych w planie zadań ochronnych dla Puszczy Białowieskiej z wyjątkiem działań związanych z bezpieczeństwem publicznym. I myśmy takie działania prowadzili i prowadzimy” – powiedział Szyszko. Minister zwrócił się też do samej Komisji Europejskiej – „doszło do pewnego, powiedziałbym, nieporozumienia, ja bym powiedział dziwnego bardzo mocno. A z tego powodu, że sama KE chciała doprecyzować, co to jest bezpieczeństwo publiczne”.

Czytaj także: Posłanka PO złożyła do prokuratury doniesienie na ministra Szyszkę

onet.pl/kresy.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz