W ocenie rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, myśliwce F-16 mogą trafić na Ukrainę pod koniec 2023 roku. Uważa jednak, bardziej potrzebna na froncie jest artyleria, a także amunicja czy czołgi.

W czwartkowym wywiadzie dla stacji Fox News John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu zapowiedział, że myśliwce F-16 prawdopodobnie trafią na Ukrainę pod koniec tego roku. Zaznaczył jednak, że raczej nie będą one w stanie same diametralnie zmienić sytuacji na froncie, zaś bardziej potrzebna Ukraińcom jest artyleria.

„Co do F-16, to dojdziemy do tego, prawdopodobnie do końca roku… Ale nie oceniamy, by te F-16 same wystarczyły, by odwrócić sytuację. To, czego oni [Ukraińcy – red.] potrzebują najbardziej (…) to artyleria. I to dlatego prezydent podjął trudną decyzję o dostarczeniu amunicji kasetowej jako rozwiązanie pomostowe, gdy zwiększamy nasze zdolności produkcyjne zwykłych konwencjonalnych pocisków artyleryjskich” – powiedział Kirby.

Przeczytaj: Polska zaoferowała swoją infrastrukturę do szkolenia ukraińskich pilotów F-16

Czytaj również: Wolski: W rządzie powstał pomysł wysłania od 8 do 12 samolotów F-16 na Ukrainę

Dodał też, że siły ukraińskie wystrzeliwują dziennie tysiące pocisków artyleryjskich. W jego ocenie, „to prawdziwa strzelanina”.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego twierdzi, że Ukraina najbardziej potrzebuje teraz artylerii, amunicji, systemów przeciwlotniczych i czołgów.

We wszystkich czterech punktach zapewniliśmy niewiarygodną ilość pomocy i, szczerze mówiąc, z niespotykaną szybkością. To są cztery możliwości, których potrzebują. Jeśli spojrzeć na pakiety pomocowe, takie jak ten, który ogłosiliśmy wczoraj – a będą kolejne w najbliższych dniach – zobaczycie, że naprawdę staramy się dać im te możliwości” – powiedział Kirby.

W czerwcu br. rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat powiedział, że Ukraina planuje wysłać „kilkudziesięciu” pilotów bojowych na szkolenie na amerykańskich myśliwcach F-16.

Przeczytaj: Media: Ukraińcy zaczną szkolenia na F-16 w Danii

Fox News / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply