W nadchodzących tygodniach Finlandia wyjaśni jakie kroki podejmie w sprawie ewentualnej decyzji o członkostwie w NATO, powiedział dziennikarzom minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto po udziale w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli w czwartek.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters,  w nadchodzących tygodniach Finlandia wyjaśni dalsze kroki w sprawie ewentualnej decyzji o członkostwie w NATO, powiedział dziennikarzom minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto po udziale w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli w czwartek.

„Dochodzimy do sytuacji, w której możemy potrzebować współpracy” – powiedział Haavisto. Dodał, że kraje członkowskie NATO zaoferowały pomoc Finlandii w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas procesu aplikacyjnego i oceniły, że zatwierdzenie wniosku zajmie od czterech miesięcy do roku.

„W czerwcu w Madrycie odbywa się ważny szczyt NATO. Oczywiście NATO zastanawia się, czy Finlandia i być może Szwecja złożą wcześniej swoje wnioski o członkostwo” – powiedział Haavisto.

Dodał, że w przyszłym tygodniu rząd podejmie decyzję, w jaki sposób decyzja Rosji o ataku na Ukrainę zmieniła bezpieczeństwo Finlandii. Dodał, że jest gotów szybko zaproponować wstąpienie do NATO, jeśli będzie wystarczające poparcie parlamentu.

Jak informowaliśmy, fińska premier Sanna Marin oświadczyła, że ​​Rosja “nie jest sąsiadem, którym myśleliśmy, że jest”. Podkreśliła, że rosyjska inwazja na Ukrainę i groźby pod adresem Finlandii zmieniły stosunki między krajami w sposób “nieodwracalny”. Zaznaczyła, że kraj podejmie decyzję o ubieganiu się o członkostwo w NATO do końca wiosny. Rząd Finlandii planuje przedstawić parlamentowi propozycję członkostwa w tym zakresie do połowy kwietnia 2022 roku.

Newsweek zwraca uwagę, że w Finlandii poparcie społeczne dla członkostwa w NATO wyniosło w marcu 60 proc. Stanowi to wzrost o 34 proc. w stosunku do jesieni ubiegłego roku.

W niedzielę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że jeśli Finlandia i Szwecja zdecydują się ubiegać o członkostwo w NATO, sojusz gotowy jest je przyjąć bardzo szybko. “Mamy dobry dialog z przywódcami politycznymi Finlandii (…) i ze Szwecją. Oczywiście to zależy od nich, ale jeśli zgłoszą się, [ich kandydatury] zostaną zatwierdzone przez wszystkich 30 członków NATO. Znajdziemy sposób, aby to zrobić szybko” – powiedział.

Na początku marca fiński prezydent Sauli Niinisto podkreślił, że Finlandia rozważa członkostwo w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego br. Rosja, ustami rzeczniczki MSZ Marii Zacharowej, zagroziła Finlandii i Szwecji „konsekwencjami militarnymi i politycznymi”, jeśli spróbują dołączyć do NATO.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply