W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Unia Europejska rozpoczęła prace nad kolejnym, siódmym pakietem sankcji, w ramach których w szczególności może zostać wprowadzone embargo na import złota z Rosji, a także... zniesienie blokady Kaliningradu.

Rosja jest drugim co do wielkości krajem wydobywającym złoto na świecie, a jej eksport złota oszacowano na 15,5 miliarda dolarów w 2021 roku. Na początku tego tygodnia kraje G7 ogłosiły swoje plany dotyczące zakazu importu złota z Rosji.

Nowy pakiet obejmie również poprawki do wcześniej zatwierdzonych środków, które mogą obejmować zmiany w przepisach dotyczących tranzytu towarów objętych sankcjami do Kaliningradu. UE może próbować rozładować impas kaliningradzki za pomocą uproszczonych zasad, informuje Bloomberg.

niemców UOKiK niemieckiego Komisja Europejska uderza w budowę Nord Stream 2

Od 11 lipca spółka zarządzająca gazociągiem Nord Stream wyłączy go na 10 dni, oficjalnie z powodu zaplanowanych prac konserwacyjnych. Ma to miejsce w czasie poważnego kryzysu na europejskim rynku gazu.

W piątek operator gazociągu Nord Stream, spółka Nord Stream AG, poinformował o zamknięciu od 11 lipca br. obu nitek rurociągu. Spółka tłumaczy to koniecznością przeprowadzenia koniecznych, zaplanowanych prac konserwacyjnych. Mają one potrwać do 21 lipca.

Obserwujemy, jak Ukraina używa HIMARS-ów i widzimy, jak odnosi spore sukcesy w ich stosowaniu… w tym w atakowaniu rosyjskich stanowisk dowodzenia – powiedział przedstawiciel Pentagonu.

W piątek przedstawiciel Departamentu Obrony USA powiedział, że siły ukraińskie notują „spore sukcesy”, wykorzystując dostarczone przez Zachód systemy artylerii rakietowej HIMARS. Powiedział, że Ukraińcy używają ich do atakowania rosyjskich stanowisk dowodzenia i obniżania ich zdolności na polu bitwy.

Zobacz: Systemy HIMARS na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej [+VIDEO]

Według ukraińskiego sztabu generalnego, na południu Siły Zbrojne Ukrainy osiągnęły pewne sukcesy, m.in. odbijając z rąk Rosjan miejscowość w obwodzie chersońskim.

Według ukraińskiego sztabu, na południowym froncie wojny siły rosyjskie prowadziły w sobotę „systematyczny ostrzał infrastruktury cywilnej oraz wojskowej” z artylerii lufowej i rakietowej. Rosjanie prowadzili też rozpoznanie z powietrza przy użyciu dronów.

Ukraińskie pociski spadły na rosyjskie miasto Biełgorod. Miały uderzyć w zabudowania mieszkalne doprowadzając do śmierci cywilów.

W niedzielę nad ranem w Biełgorodzie były słyszalne wybuchy. Na Twitterze i Telegramie pojawiły się nagrania mające obrazować eksplozje w rosyjskim mieście.

 

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 379 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
52%