Rosyjskie ministerstwo obrony podsumowało miesiąc działań wojennych na Ukrainie.

W piątek w rosyjskim ministerstwie obrony odbył się briefing podsumowujący miesiąc wojny na Ukrainie, nazywanej przez rosyjskie władze “specjalną operacją wojskową”. W opublikowanym na stronie ministerstwa wystąpieniu pierwszego zastępcy naczelnika Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej gen. Siergieja Rudskoja powtórzono tezę, iż głównym celem rosyjskiej interwencji na Ukrainie była pomoc separatystycznym republikom DRL i ŁRL i przerwanie dziejącego się tam jakoby “ludobójstwa”.

Gen. Rudskoj przedstawił wyjaśnienie, dlaczego przy tak zdefiniowanym celu operacji doszło do ataku na różnych kierunkach, także poza Donbasem. Według niego chodziło o związanie walką sił ukraińskich i niepozwolenie im na skupieniu się na obronie Donbasu. “W rezultacie wojska rosyjskie zablokowały Kijów, Charków, Czernihow, Sumy i Mikołajów” – twierdzi rosyjskie ministerstwo obrony zapewniając, że “początkowo” nie planowano szturmowania tych miast.

Przedstawiciel rosyjskiego Sztabu Generalnego zapewniał, że “operacja idzie zgodnie z planem” i teraz rosyjskie wojska skupią się “na tym, co najważniejsze – całkowitym wyzwoleniu Donbasu”.

Według gen. Rudskoja ukraińskie siły zbrojne w ciągu miesiąca straciły około 30 tys. ludzi, przy czym straty bezpowrotne wyniosły ponad 14 tysięcy. Ukraińcy mieli stracić 1587 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 636 dział i moździerzy, 163 wyrzutni MLRS, 112 samolotów, 75 helikopterów i 35 dronów TB2.

W wyniku takich działań, m.in. poprzez uderzenia na obiekty infrastruktury wojskowej, lotniska, punkty kontrolne, arsenały i magazyny broni oraz sprzętu wojskowego, zgrupowania wojsk, ma dochodzić do “demilitaryzacji Ukrainy”. Strona rosyjska powtórzyła zapewnienia, że “Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nie atakują obiektów infrastruktury cywilnej”.

“Niestety, podczas specjalnej operacji wojskowej są straty wśród naszych towarzyszy broni. Na dzień dzisiejszy zginęło 1351 żołnierzy, a 3825 zostało rannych” – podał gen. Rudskoj.

Rosyjskie ministerstwo obrony zapewniło, że “specjalna operacja wojskowa” będzie kontynuowana “do czasu wykonania zadań wyznaczonych przez Naczelnego Wodza”.

Przypomnijmy, że według szacunków NATO, od początku inwazji na Ukrainę Rosja straciła 30-40 tys. żołnierzy, w tym od 7 tys. do 15 tys. zabitych.

Kresy.pl / eng.mil.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply