NATO: na Ukrainie poległo co najmniej 7 tys. rosyjskich żołnierzy

Według szacunków NATO, od początku inwazji na Ukrainę Rosja straciła 30-40 tys. żołnierzy, w tym od 7 tys. do 15 tys. zabitych – podaje agencja AP.

W środę agencja AP podała szacunki NATO dotyczące rosyjskich strat w wojnie na Ukrainie, powołując się na pragnącego zachować anonimowość wysokiego rangą natowskiego oficera. Twierdzi on, że Sojusz szacuje, iż od początku inwazji na Ukrainę Rosja straciła 30-40 tys. żołnierzy, w tym od 7 tys. do 15 tys. zabitych.

To pierwszy raz od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej, gdy szacunki NATO dotyczące rosyjskich strat trafiły do opinii publicznej.

Według oficera, na którego powołuje się AP, dane dotyczące liczby poległych Rosjan oszacowano w oparciu o kompilację informacji od rządu ukraińskiego, „wskazań z Rosji” i informacji z tzw. otwartych źródeł. Oficer powiedział też, że zastosowano przy tym „standardowy wyliczenia”, według których w czasie wojny straty, jakie ponosi walcząca armia, to średnio trzech rannych żołnierzy na każdego zabitego żołnierza.

Rozmówca agencji AP zaznaczył też, że łączny przedział strat po stronie rosyjskiej, tj. 30-40 tys. żołnierzy, uwzględnia poległych i rannych, a także zaginionych i wziętych do niewoli.

Jednocześnie, strona ukraińska podała w czwartek rano, że Rosjanie od początku wojny stracili już około 15,8 tys. żołnierzy. Ukraińcy rozumieją przez to liczbę zabitych.

Amerykański rząd zasadniczo stroni od podawania publicznie szacunków dotyczących strat po stronie rosyjskiej i ukraińskiej. Tłumaczy to tym, że dostępne informacje na ten temat są „wątpliwej wiarygodności”.

Dodajmy, że oficjalnie Rosjanie i Ukraińcy bardzo oszczędnie podają oficjalne informacje o stratach, jakie ponoszą ich własne wojska. Niespełna dwa tygodnie temu, pierwszy raz od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oficjalnie podał liczbę poległych żołnierzy po stronie ukraińskiej. Twierdził, że według ówczesnych danych, od początku inwazji poległo około 1300 ukraińskich żołnierzy. Z kolei Rosjanie oficjalnie przyznają się do niespełna 500 poległych i prawie 1600 rannych, przy czym dane te pochodzą już sprzed kilku tygodni.

Tydzień temu informowaliśmy, za „The New York Times”, że według ostrożnych szacunków wywiadu USA, Rosja straciła na Ukrainie już ponad 7 tys. zabitych i 14 000-21 000 rannych. Z kolei według Pentagonu, na każdy rosyjski oddział przypadają straty w wysokości średnio 10 proc. stanu osobowego, uwzględniając zabitych i rannych. Według Amerykanów, Rosja zaangażowała na Ukrainie już ponad 150 tys. żołnierzy.

Wcześniej pisaliśmy, że amerykańskie agencje wywiadowcze szacowały wówczas, iż od początku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło od 2 do 4 tys. rosyjskich żołnierzy, czyli kilka razy mniej, niż twierdzi strona ukraińska. Szef wywiadu wojskowego DIA przyznał jednak, że ma zastrzeżenia względem tych danych, gdyż przygotowano je w oparciu o kombinację źródeł wywiadowczych i publicznie dostępnych, tj. informacji z mediów i serwisów społecznościowych.

AP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz