Wywiad USA: Rosjanie stracili ponad 7 tys. zabitych żołnierzy

Według ostrożnych szacunków wywiadu USA, Rosja straciła na Ukrainie już ponad 7 tys. zabitych i dwa do trzech razy tyle rannych – pisze „New York Times”. To dwukrotnie mniej, niż oficjalnie twierdzi strona ukraińska.

Jak napisał w środę amerykański dziennik „The New York Times”, wywiad USA „ostrożnie” szacuje, że jak dotąd, od początku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło już ponad 7 tys. rosyjskich żołnierzy. Z kolei liczba rannych jest szacowana na 14 000 – 21 000.

Anonimowe źródła „NYT” w amerykańskiej administracji rządowej zastrzegają jednak, że liczba poległych po stronie rosyjskiej nie jest dokładna, a oszacowano ją na podstawie analizy informacji z mediów, danych strony ukraińskiej i rosyjskiej, zdjęć satelitarnych i zamieszczanych w sieci zdjęć i nagrań.

Z kolei według Pentagonu, na każdy rosyjski oddział przypadają straty w wysokości średnio 10 proc. stanu osobowego, uwzględniając zabitych i rannych. Rosnące straty w szeregach Rosjan mogą znacząco osłabić ich wolę walki. Amerykańskie raporty mają świadczyć o niskim morale rosyjskich żołnierzy. Według Amerykanów, Rosja zaangażowała na Ukrainie już ponad 150 tys. żołnierzy.

„NYT” zaznacza, że poniesione dotąd przez Rosjan straty są większe, niż łączna liczba żołnierzy USA poległych podczas ponad 20 lat w czasie walk w Iraku i w Afganistanie, biorąc pod uwagę szacunki wywiadu. To oznaczałoby też, że w ciągu 20 dni wojny rosyjsko-ukraińskiej Rosja straciła tylu żołnierzy, ilu Marines poległo podczas 36 dni walki o Iwo Jimę.

Według amerykańskich urzędników, na których powołuje się gazeta, takie straty mają wpływ na efektywność bojową rosyjskich oddziałów, w tym w formacjach pancernych.

Według „NYT”, ostatnie dostępne oficjalne dane ze strony rosyjskiej mówiły o zaledwie niespełna 500 poległych.

W czwartek rano ukraiński sztab generalny podał, że od początku wojny Rosjanie mieli stracić już ponad 14 tys. zabitych.

W minioną sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej oficjalnie podał liczbę poległych żołnierzy po stronie ukraińskiej. Jak twierdził, poległo 1300 ukraińskich żołnierzy, a zarazem ponad 12 tys. żołnierzy rosyjskich.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że amerykańskie agencje wywiadowcze szacowały wówczas, iż od początku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło od 2 do 4 tys. rosyjskich żołnierzy, czyli kilka razy mniej, niż twierdzi strona ukraińska. Szef wywiadu wojskowego DIA przyznał jednak, że ma zastrzeżenia względem tych danych, gdyż przygotowano je w oparciu o kombinację źródeł wywiadowczych i publicznie dostępnych, tj. informacji z mediów i serwisów społecznościowych.

Czytaj także: Wojna na Ukrainie. Sprzeczne dane na temat liczebności stron konfliktu

NYT / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz