Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji twierdzi, że jest porozumienie z Ukrainą w sprawie nadzoru na obszarem czarnobylskiej elektrowni jądrowej.

Informację taką przekazała w czwartek rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Według niej Moskwa osiągnęła porozumienie z Kijowem w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, w której bloku doszło do wybuchu w 1986 roku.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zacharowa powiedziała, że porozumienie zakłada jakąś formę wspólnej kontroli nad bezpieczeństwem obszaru elektrowni. Przytaczająca jej wypowiedzi agencja informacyjna RIA Nowosti nie podaje jednak żadnych szczegółów na czym ta współpraca między Rosjanami a Ukraińcami miałaby polegać. Brak również informacji ze strony ukraińskiej.

Elektrownia od wczesnego etapu inwazji Rosja na Ukraine znalazła się na szlaku głównego uderzenia rosyjskich wojsk na Kijów i została przez nie zajęta pierwszego dnia działań wojennych. Następnie Ukraińcy próbowali ją odbić co doprowadziło do strzelaniny na terenie elektrowni. Zapalił się od niej jeden ze znajdujących się tam budynków, nie mający jednak krytycznego znaczenia dla instalacji jądrowych.

24 lutego Rosja rozpoczęła zbrojny atak na Ukrainę z siedmiu kierunków. Walki objęły kilka ukraińskich obwodów, a wojska rosyjskie podeszły z dwóch kierunków pod Kijów. Wojna spowodowała znaczną liczbę ofiar wśród żołnierzy i cywilów oraz rozległe zniszczenia materialne.

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz