Rząd Finlandii przewiduje, że do połowy kwietnia br. przedstawi parlamentowi propozycję członkostwa kraju w NATO. Premier Finlandii Sanna Marin zadeklarowała, że do końca wiosny kraj podejmie decyzję dotyczącą ubiegania się o członkostwo w Sojuszu.

Fińska premier Sanna Marin oświadczyła, że ​​Rosja “nie jest sąsiadem, którym myśleliśmy, że jest”. Podkreśliła, że rosyjska inwazja na Ukrainę i groźby pod adresem Finlandii zmieniły stosunki między krajami w sposób “nieodwracalny”. Zaznaczyła, że kraj podejmie decyzję o ubieganiu się o członkostwo w NATO do końca wiosny. Rząd Finlandii planuje przedstawić parlamentowi propozycję członkostwa w tym zakresie do połowy kwietnia 2022 – podał w poniedziałek The Week.

Newsweek zwraca uwagę, że w Finlandii poparcie społeczne dla członkostwa w NATO wyniosło w marcu 60 proc. Stanowi to wzrost o 34 proc. w stosunku do jesieni ubiegłego roku.

W niedzielę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że jeśli Finlandia i Szwecja zdecydują się ubiegać o członkostwo w NATO, sojusz gotowy jest je przyjąć bardzo szybko. “Mamy dobry dialog z przywódcami politycznymi Finlandii (…) i ze Szwecją. Oczywiście to zależy od nich, ale jeśli zgłoszą się, [ich kandydatury] zostaną zatwierdzone przez wszystkich 30 członków NATO. Znajdziemy sposób, aby to zrobić szybko” – powiedział.

Na początku marca fiński prezydent Sauli Niinisto podkreślił, że Finlandia rozważa członkostwo w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego br. Rosja, ustami rzeczniczki MSZ Marii Zacharowej, zagroziła Finlandii i Szwecji „konsekwencjami militarnymi i politycznymi”, jeśli spróbują dołączyć do NATO.

theweek.com / newsweek.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply