Przewodniczący izby niższej rosyjskiego parlamentu odniósł się do relacji z miasta Bucza, gdzie znaczną liczbę ofiar cywilnych Ukraińcy przypisują egzekucjom urządzonym przez Rosjan.

Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin określił sytuację w Buczy mianem “prowokacji”, jak napisała we wtorek agencja informacyjna TASS. Skomentował on oskarżenia Ukraińców i państw zachodnich na swoim kanale na Telegramie.

“Cel jest jeden – zdyskredytować Rosję, dać podstawę dla sankcji, dostaw broni [dla Ukrainy], innych nieprzyjaznych [wobec Rosji] działań, jeszcze bardziej zaostrzyć sytuację na Ukrainie” – napisał Wołodin. Ocenił on także, że “państwom NATO śledztwo niepotrzebne, winni już zostali wyznaczeni”.

Jak poinformowała w niedzielę agencja prasowa Reuters, siły ukraińskie zajęły wszystkie obszary wokół Kijowa. Burmistrz wyzwolonej Buczy poinformował, że podczas miesięcznej okupacji przez armię rosyjską zginęło około 300 mieszkańców. Według nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych, ciała wciąż leżały na ulicach. Strona ukraińska oskarżyła Rosjan o rozstrzeliwanie cywilów.

Rosja oskarżyła Ukraińców o fabrykację i zwróciła się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o zebranie się w celu przedyskutowania tego, co nazwała „prowokacją ukraińskich radykałów w Buczy”.

Anonimowy urzędnik Departamentu Obrony USA stwierdził w poniedziałek, że Amerykanie nie są w stanie samodzielnie wyjaśnić tego co stało się w Buczy, opierają się wobec tego na wyjaśnieniach ze strony Ukrainy.

tass.ru/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Dlaczego burmistrz Buczy, który wyraźnie cieszył się z odejścia Rosjan (jest nagranie) nie wspomniał o zbrodni, zwłaszcza gdy ciała pomordowanych od kilkunastu dni (!) nadal leżały na ulicach. Dlaczego ciał tych nie uprzątnięto i czekano jeszcze 3 dni na przyjazd telewizji? Dlaczego wcześniejsze nagrania z Burczy pomijały te ciała? Czy opublikowanie “zbrodni” w dniu wyborów na Węgrzech miało na celu zapewnienie zwycięstwa opozycji – premier Orban powiedział, iż o zwycięstwo w wyborach musiał walczyć m.in. z Zełenskim.
    Pytań takich może być znacznie więcej, ale zachód nie ma wątpliwości.