Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł, by unijne porozumienie PESCO nie osłabiło Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W przeddzień dwudniowego spotkania szefów resortów obrony krajów NATO w Brukseli sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg ostrzegł kraje Unii Europejskiej, by rozwijając współpracę militarną w ramach wspólnej polityki obronnej UE nie osłabiały NATO. – podała we wtorek Deutsche Welle.

Według Stoltenberga nie ma sensu, by „NATO i UE zaczęły konkurować”. Jego zdaniem „nie ma możliwości”, by unijne porozumienie PESCO (Permanent Structured Cooperation) zastąpiło NATO.

Jak pisze Deutsche Welle, PESCO zostało ostatnio skrytykowane przez amerykańskich urzędników, którzy obawiają się, że unijna polityka obronna spowoduje wycofanie zasobów z NATO i w ten sposób osłabi sojusz. Ambasador USA w NATO Kay Bailey Hutchison mówiła, że Stany Zjednoczone nie chcą, by PESCO stało się „protekcjonistycznym narzędziem”, które wyrzuci amerykańskie firmy z projektów obronnych. Zagroziła, że taka ewentualność spotka się z „poważnymi konsekwencjami”.

Europejscy sojusznicy są całkowicie świadomi, że obrona, ochrona Europy jest zależna od NATO – mówił we wtorek Stoltenberg.

Przypomnijmy, że PESCO nazywane „wojskowym Schengen”, ma przyczynić się do pogłębienia współpracy wojskowej w ramach Unii Europejskiej. Będzie obejmować wspólne finansowania projektów, rozwoju technologii wojskowych, a także wzmocnienie przemysłu obronnego UE. Polityczna decyzja o uruchomieniu PESCO unijni zapadała jednomyślnie podczas czerwcowego szczytu Unii Europejskiej w 2017 roku, jednak akces do tego kręgu integracji nie był obowiązkowy. Wcześniej przeciw pogłębieniu współpracy obronnej sprzeciwiała się m.in. Wielka Brytania, której w Unii głos po referendum ws. Brexitu praktycznie nie jest brany pod uwagę.

Polska długo rozważała swój akces do PESCO. Członkowie polskiego rządu mieli wątpliwości, czy nie dojdzie do dublowania wysiłków NATO i UE. Polska zgłosiła akces do tej inicjatywy pod koniec ubiegłego roku. Do PESCO przystąpiły oprócz tego Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy. Członkostwo w PESCO wiąże się z udziałem z konkretnych proobronnych projektach i przeznaczaniem odpowiednich środków na obronność.

Kresy.pl / Deutsche Welle / RMF FM

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    To pierwszy krok do rozbioru Polski. Ustawa 1066 pozwala wkroczyc do Polski armiom obcym . Jeszcze kilka dni temu uchwalono mozliwośc oddawania broni obcym zołnierzom.
    W razie zagrożenia wewnetrznego obcy będa strzelac do Polaków buntujących sie przed V kolumną polskimi kulami. Wtedy nie da się rozpoznać kto strzelał, nie bedzie winnych tylko Polacy. Żydzi dokonają najpierw wyspowego rozbioru Polski. Za Po obsadzono stanowiska
    prezydentów swoimi . Mocno się trzymaja w takich miastach jak Gdańsk,Wrocław,Warszawa ,Poznań. Przemyśl.To ważne miasta z punktu widzenia narodowościowego. Tam jest najwięcej Ukrainców ,którzy domagaja sie ukrainskiego jako języka urzędowego. To V kolumna przygotowująca sie do zamieszek ,mająca schowana broń, amunicje i punkty kontaktowe z SBU.