Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że osobiście „nie będzie miał problemu” ze sprzedażą myśliwca F-35 dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pomimo sprzeciwu premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Nie miałbym problemu ze sprzedażą im F-35, nie miałbym absolutnie żadnego problemu – zadeklarował prezydent USA Donald Trump w czasie wtorkowego wywiadu dla „Fox News”. Słowa padły przed podpisaniem w Białym Domu umów normalizujących stosunki między Izraelem, ZEA i Bahrajnem – podaje portal „Defense News”.

Trump powiedział również, że byłby skłonny do sprzedaży innym krajom Bliskiego Wschodu tych samych systemów uzbrojenia, które USA sprzedają Izraelowi. Zwrócił uwagę na bogactwo regionu i dodał, że jest to dobre miejsce dla aktywności Stanów Zjednoczonych.

Trump potwierdził, że jego strategia polega na dążeniu do zawarcia paktów z Izraelem przez inne kraje Bliskiego Wschodu, w celu skłonienia Palestyńczyków do negocjacji układu pokojowego z Izraelem.

Sierpniowe doniesienia medialne sugerowały, że porozumienie Izraela ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi o normalizacji stosunków daje USA zielone światło na sprzedaż ZEA myśliwców F-35. Zostały one zdementowane przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Zdementował je także w czasie wtorkowej rozmowy z dziennikarzami szef dyplomacji ZEA Anwar Gargash.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wtorek w Białym Domu Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Bahrajn podpisały porozumienie o normalizacji stosunków z Izraelem.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu nazwał ten dzień „punktem zwrotnym historii, nowym świtem pokoju”.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn są, podobnie jak Izrael, bliskimi sojusznikami Stanów Zjednoczonych. W obydwu państwach stacjonują znaczące siły USA. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wysłały myśliwce F-35 do bazy lotniczej w Abu Zabi, podczas gdy Piąta Flota Marynarki Wojennej i Centralne Dowództwo znajdują się w Bahrajnie. Porozumienie posiada więc także znaczący wymiar militarny.

Zobacz także: Izraelskie lotnictwo zaatakowało cele w Strefie Gazy. Wcześniej doszło do rakietowego ostrzału terytorium Izraela

defensenews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz