Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że osobiście „nie będzie miał problemu” ze sprzedażą myśliwca F-35 dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pomimo sprzeciwu premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Nie miałbym problemu ze sprzedażą im F-35, nie miałbym absolutnie żadnego problemu – zadeklarował prezydent USA Donald Trump w czasie wtorkowego wywiadu dla „Fox News”. Słowa padły przed podpisaniem w Białym Domu umów normalizujących stosunki między Izraelem, ZEA i Bahrajnem – podaje portal „Defense News”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1525.18 PLN    (6.93%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Trump powiedział również, że byłby skłonny do sprzedaży innym krajom Bliskiego Wschodu tych samych systemów uzbrojenia, które USA sprzedają Izraelowi. Zwrócił uwagę na bogactwo regionu i dodał, że jest to dobre miejsce dla aktywności Stanów Zjednoczonych.

Trump potwierdził, że jego strategia polega na dążeniu do zawarcia paktów z Izraelem przez inne kraje Bliskiego Wschodu, w celu skłonienia Palestyńczyków do negocjacji układu pokojowego z Izraelem.

Sierpniowe doniesienia medialne sugerowały, że porozumienie Izraela ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi o normalizacji stosunków daje USA zielone światło na sprzedaż ZEA myśliwców F-35. Zostały one zdementowane przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Zdementował je także w czasie wtorkowej rozmowy z dziennikarzami szef dyplomacji ZEA Anwar Gargash.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wtorek w Białym Domu Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Bahrajn podpisały porozumienie o normalizacji stosunków z Izraelem.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu nazwał ten dzień „punktem zwrotnym historii, nowym świtem pokoju”.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn są, podobnie jak Izrael, bliskimi sojusznikami Stanów Zjednoczonych. W obydwu państwach stacjonują znaczące siły USA. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wysłały myśliwce F-35 do bazy lotniczej w Abu Zabi, podczas gdy Piąta Flota Marynarki Wojennej i Centralne Dowództwo znajdują się w Bahrajnie. Porozumienie posiada więc także znaczący wymiar militarny.

Zobacz także: Izraelskie lotnictwo zaatakowało cele w Strefie Gazy. Wcześniej doszło do rakietowego ostrzału terytorium Izraela

defensenews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz