Chcemy przekonać państwa członkowskie UE, że wspólny unijny dług nie jest rozwiązaniem. Jeśli będziemy dalej podążać w kierunku wspólnoty długu, to nie będziemy mogli zawrócić – oświadczył premier Węgier, Viktor Orban.

Jak pisaliśmy, we wtorek węgierski rząd zablokował porozumienie dot. pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro. Weto Węgier zdecydowało o odłożeniu pozostałych punktów obrad ministrów finansów państw członkowskich UE. Chodzi o kwestię globalnego podatku minimalnego (Węgry również się mu sprzeciwiają), a także węgierskiego Krajowego Planu Odbudowy o wartości 5,8 mld euro oraz zamrożenia 7,5 mld euro dla Węgier w ramach polityki spójności.

W mediach i wśród polityków pojawiły się głosy, że Węgry zagłosowały „przeciwko Ukrainie”, a głównym celem Budapesztu miałoby być zaszkodzenie władzom w Kijowie.

Do sprawy odniósł się sam premier Węgier, Viktor Orban, zamieszczając kilka wpisów na Twitterze.

Dzisiejsze wiadomości głosiły, że Węgry zawetowały pomoc finansową dla Ukrainy. To fejk news” – napisał Orban. Zaznaczył, że Węgry są gotowe udzielić Ukrainie wsparcia finansowego, ale na zasadzie dwustronnej.

[Nie ma – red.] Żadnego weta, żadnego szantażowania” – podkreślił węgierski premier. „Chcemy przekonać państwa członkowskie UE, że wspólny unijny dług nie jest rozwiązaniem. Jeśli będziemy dalej podążać w kierunku wspólnoty długu [oryg. debt community – red.], to nie będziemy mogli zawrócić”.

Wyobrażamy sobie inną przyszłość dla Europy. [Europę – red.] zbudowaną na silnych państwach członkowskich, zamiast na ogromnych stertach wspólnego długu” – zaznaczył Orban.

Przypomnijmy, że Węgrom grozi zamrożenie 7,5 mld euro z funduszy UE. Komisja Europejska zarzuca krajowi, że nie ukończył uzgodnionych reform dotyczących m.in. zwalczania korupcji przy dysponowaniu środkami unijnymi.

Węgry zapowiadały wcześniej, że nie zgodzą się na unijną pożyczkę dla Ukrainy i przekażą temu krajowi równowartość swojego wkładu w ramach dwustronnego porozumienia.

23 listopada w węgierskim dzienniku urzędowym opublikowano dekret. Wynika z niego, że Węgry przekażą 187 mln euro pomocy finansowej Ukrainie jako wkład w planowany pakiet wsparcia UE o wartości 18 mld euro.

Zobacz także: Pomoc Ukrainie ważniejsza, dlatego Polska nie będzie wetować w Brukseli

Głosowania mogą odbyć się ponownie 12 grudnia br. – podaje agencja Reuters, powołując się na anonimowych unijnych urzędników.

Zobacz także: Konfederacja apeluje do rządu o weto w sprawie unijnych podatków [+VIDEO]

Jak informowaliśmy, Komisja Europejska uznała, że Węgry nie spełniły warunków i nie wdrożyły obiecanych reform w zakresie tzw. praworządności.

30 listopada KE zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy Węgier. Zastrzegła jednak, że płatności z Funduszu Odbudowy i Odporności nie będą możliwe bez zrealizowania 27 tzw. kamieni milowych.

Zobacz także: Węgry zablokowały udział Ukrainy w posiedzeniu NATO na wysokim szczeblu

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz