Parlament Chorwacji odrzucił propozycję udziału chorwackich sił zbrojnych w unijnej misji wspierającej ukraińskie wojsko. Wcześniej nie zgodził się na to także prezydent Zoran Milanović.

Według unijnej propozycji, w Chorwacji w ciągu dwóch lat mogłoby zostać przeszkolonych do 100 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. Ponadto, na Ukrainę około 80 chorwackich instruktorów miałoby udać się na Ukrainę. Jak pisaliśmy, Zoran Milanović, prezydent Chorwacji, zablokował szkolenie ukraińskich żołnierzy w swoim kraju. Milanović stwierdził w uzasadnieniu, że okoliczności udziału chorwackich żołnierzy w tej misji są niejasne i nieuzasadnione. Jako najwyższy dowódca sił zbrojnych twierdzi też, że byłoby to niezgodne z konstytucją.

W sprawie propozycji ze strony UE głosowali w piątek chorwaccy parlamentarzyści. Liczy on 151 posłów. Na 107 głosujących, 97 poparło stanowisko prezydenta. Tylko 10 posłów opowiedziało się za misją szkoleniową dla ukraińskich żołnierzy.

 

Dodajmy, że potrzeba było zgody dwóch trzecich chorwackiego parlamentu, aby udział chorwackich żołnierzy w misji UE mógł dojść do skutku.

Według chorwackich partii opozycyjnych, głosowanie miało wyłącznie charakter polityczny i było wynikiem sporu między prezydentem Milanoviciem, a premierem Andrejem Plenkoviciem. Obaj politycy często ścierają się w różnych kwestiach. Jeszcze przed głosowanie Plenković twierdził, że „to wybór między Ukrainą a Władimirem Putinem”, a Chorwacja jako członek UE i NATO „nie jest neutralna ani niezaangażowana”.

Jak informowaliśmy, chorwacki prezydent już wcześniej występował przeciwko szkoleniu ukraińskich żołnierzy w kraju. Milanović krytycznie ocenia politykę Zachodu względem Ukrainy i opowiada się za tym, by Chorwacja udzielała jej tylko pomocy humanitarnej.

Odmienne stanowisko prezentuje m.in. minister obrony, Mario Banozych, który opowiadał się za udziałem Chorwacji w unijnej misji szkoleniowej. Prezydent Milanović w związku ze sprawą oczekiwał, że zostanie od zdymisjonowany.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przekazał w sierpniu, że Unia Europejska zamierza rozpocząć misję szkoleniową dla ukraińskiego personelu wojskowego w kraju sąsiadującym z Ukrainą. Zapowiedział, że propozycja ta zostanie „przedyskutowana politycznie” na spotkaniu ministrów obrony UE w Pradze.

8 października premier Czech Petr Fiala poinformował na konferencji prasowej po nieformalnym szczycie przywódców 27 państw członkowskich UE, że przywódcy osiągnęli konsensus w sprawie rozpoczęcia szkolenia dla żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy.

17 października Rada UE przyjęła decyzję o utworzeniu Misji UE i udzieleniu pomocy wojskowej Ukrainie pod nazwą EUMAM Ukraine.

Wiadomo, że szkolenia odbędą się m.in. na terenie Polski i Niemiec.

Zobacz także: Hiszpania będzie szkolić ukraińskie wojsko

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply