Prezydent Chorwacji Zoran Milanović nie wyraził zgody na udział chorwackich sił zbrojnych w misji UE, która organizuje szkolenia dla ukraińskich żołnierzy.

Zoran Milanović nie wyraził zgody na udział chorwackich sił zbrojnych w misji UE, która organizuje szkolenie dla ukraińskich żołnierzy – podała w środę agencja UNIAN, powołując się na chorwackie media. Podają one, że odpowiednie pismo w tej sprawie skierował do niego minister obrony Mario Banozych. Milanović stwierdził w uzasadnieniu, że okoliczności udziału chorwackich żołnierzy w tej misji są niejasne i nieuzasadnione.

Chorwacki prezydent uważa ponadto, że tamtejszy szef MON nie ma uprawnień do inicjowania wniosku o misję szkoleniową, w związku z czym oczekuje odwołania Banozycha z pełnionej funkcji.

Milanović podkreślił także, że projekt uchwały dotyczący wysłania chorwackich żołnierzy na misję szkoleniową nie wskazuje konkretnie działań, które członkowie armii chorwackiej będą prowadzić za granicą, ani działań lub środków, które będą prowadzone przez Siły Zbrojne Ukrainy na terytorium Chorwacji – pisze UNIAN.

Chorwacki prezydent wskazał również, że jednym z powodów odmowy jest fakt, iż Ukraina nie jest formalnie wpisana na listę sojuszników Chorwacji, których wojska mogą przyjeżdżać do kraju na szkolenie.

Minister Banozych stwierdził z kolei, że nie widzi obiektywnych powodów odmowy Milanovića.

Potrzeba zgody dwóch trzecich chorwackiego parlamentu, aby udział chorwackich żołnierzy w misji UE mógł dojść do skutku.

Jak informowaliśmy, chorwacki prezydent już wcześniej występował przeciwko szkoleniu ukraińskich żołnierzy w kraju.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przekazał w sierpniu, że Unia Europejska zamierza rozpocząć misję szkoleniową dla ukraińskiego personelu wojskowego w kraju sąsiadującym z Ukrainą. Zapowiedział, że propozycja ta zostanie “przedyskutowana politycznie” na spotkaniu ministrów obrony UE w Pradze.

8 października premier Czech Petr Fiala poinformował na konferencji prasowej po nieformalnym szczycie przywódców 27 państw członkowskich UE, że przywódcy osiągnęli konsensus w sprawie rozpoczęcia szkolenia dla żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy.

17 października Rada UE przyjęła decyzję o utworzeniu Misji UE i udzieleniu pomocy wojskowej Ukrainie pod nazwą EUMAM Ukraine – przypomina UNIAN.

Wiadomo, że szkolenia odbędą się m.in. na terenie Polski i Niemiec.

Zobacz także: Hiszpania będzie szkolić ukraińskie wojsko

unian.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply