Ukraina otrzymała ppk Brimstone w nowej wersji

W ramach brytyjskiej pomocy wojskowej, na Ukrainę dotarły nowoczesne przeciwpancerne pociski kierowane Brimstone 2 Dual Mode. Wcześniej Ukraińcy mieli otrzymać już kilkaset rakiet tego typu, ale starszej generacji.

W poniedziałek ukraiński portal mil.in.ua podał, że na Ukrainę dotarły nowoczesne, brytyjskie przeciwpancerne pociski kierowane Brimstone 2 Dual Mode, produkowane przez konsorcjum MBDA International. Przypomina, że wcześniej Ukraińcy otrzymali rakiety pierwszej generacji tego typu. Serwis zaznacza, że dzięki opublikowanym w sieci fotografiom z dostawy broni z Wielkiej Brytanii wiadomo, że Ukraina otrzymuje również nowoczesne wersje tych rakiet.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Wielka Brytania dostarczyła już Ukraińcom kilkaset rakiet Brimstone. Zostały one odpowiednio zmodyfikowane, żeby można było używać ich przeciwko celom lądowym. Pociski pierwszej generacji, naprowadzane radarowo lub półaktywnie laserowo, wyposażone w głowicę tandemową o wadze 6,3 kg, mają zasięg maksymalny 20 km. Według informacji strony ukraińskiej, po raz pierwszy zostały użyte przez ukraińską armię w maju br.

Jak pisaliśmy, zasadniczo Brimstone to brytyjskie pociski klasy powietrze-ziemia, przeznaczone do niszczenia opancerzonych celów. Są produkowane przez europejski koncern MBDA. Pociski mogą być także używane jako broń przeciwokrętowa. Są odpalane z samolotów i śmigłowców, lecz dostępne są także warianty okrętowe (znane jako Maritime Brimstone i Sea Spear) oraz wystrzeliwane z platform lądowych. Brimstone osiąga prędkość do Mach 1,5 (ponad 1800 km/h). Jego zasięg to 12 km. Korzysta z naprowadzania radiolokacyjnego.

W 2010 rakiety zostały ulepszone, w ramach programu SPEAR, do wersji Brimstone 2. Pociski otrzymały ulepszoną głowicę naprowadzającą wraz z lepszym oprogramowaniem i konstrukcję modułową. Dzięki temu, jak podaje mil.in.ua, zasięg został zwiększony do 60 km, przy czym w przypadku rakiet wystrzeliwanym z ziemi jest to 10-12 km. Wynika to z faktu, że bardzo dużo energii zużywane jest na osiągnięcie odpowiedniego pułapu lotu. Jednak inne źródła podają, że zasięg w tym przypadku wydłużono do 20 km, zaś dystans do 12 km dotyczy pocisków pierwszej generacji. Broń może służyć do zwalczania celów ciężko opancerzonych, a także nawodnych i śmigłowców.

W tym kontekście przypomnijmy, że w lipcu br. wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę niszczycieli czołgów Ottokar Brzoza dla Wojska Polskiego. Błaszczak zadeklarował, że pierwsze prototypowe egzemplarze niszczycieli czołgów będą gotowe już w przyszłym roku. Nie wskazano wartości zamówienia, ani ilości zamówionego sprzętu. Wcześniej, jak informowaliśmy, Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) przekazała oficjalnie, że dziewięć jej spółek zawarło porozumienie z brytyjskim koncernem MBDA UK w sprawie współpracy w segmencie niszczycieli czołgów. Zaznaczono, że dzięki tej umowie możliwe będzie przeprowadzenie procesu projektowania oraz produkcji pojazdów tej klasy z wykorzystaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) Brimstone, produkowanych przez MBDA UK.

Mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply