Unia Europejska planuje szkolić ukraińskich żołnierzy. W Polsce i w Niemczech powstaną główne ośrodki treningowe – pisze Welt am Sonntag.

W krajach UE zostanie przeszkolonych w najbliższym czasie nawet 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy. Bruksela zamierza w ten sposób mocniej zaangażować się we wsparcie Kijowa w wojnie z Rosją. Gazeta Welt am Sonntag napisała w niedzielę, że kraje członkowskie zgodziły się, nie bez kontrowersji, na rozpoczęcie w najbliższym czasie szkolenia ukraińskich żołnierzy.

Decyzja w opisywanej sprawie ma zostać oficjalnie zatwierdzona przez ministrów spraw zagranicznych krajów UE w połowie października w Luksemburgu.

„Berlin odrzucił propozycję Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) utworzenia ze względu na bliskość Ukrainy centralnego obozu szkoleniowego w Polsce. Teraz, oprócz mniejszych obozów szkoleniowych w różnych krajach UE, będą dwa sztaby operacyjne – informują wysocy rangą dyplomaci: jeden w Polsce i jeden w Niemczech” – pisze Welt am Sonntag .

Realizacją misji szkoleniowej zajmuje się szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Gazeta cytuje poufną decyzję Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa UE z piątku. Napisano w niej, że „odpowiednie moduły i struktury powinny zostać szybko utworzone w związku z pilnością ukraińskich żądań”.

Decyzja przewiduje, że w Polsce powstanie wielonarodowe dowództwo szkolenia na poziomie operacyjnym. Ukraińscy żołnierze mają być szkoleni w Polsce m.in. w zakresie: obrony przed cyberbronią i bronią masowego rażenia, służby medycznej, a także obrony powietrznej i działań artyleryjskich. Gazeta pisze także o „jednostkach szkolenia specjalnego na większą skalę”.

Zobacz także: Łukaszenko zapowiedział powstanie rosyjsko-białoruskich oddziałów

„W koncepcji zarządzania kryzysowego unijni dyplomaci przyznają, że misja szkoleniowa może być postrzegana przez Moskwę jako ‘krok eskalacyjny’. Jednocześnie twierdzą, że ‘udana kontrofensywa sił ukraińskich na kilku frontach jest zachęcająca, ale nie stanowi jeszcze punktu zwrotnego.’ Obecne wsparcie międzynarodowe dla Ukrainy jest niewystarczające, a potrzeby Ukrainy przekraczają jej obecne możliwości” – pisze medium.

Misję szkoleniową nazwano „Misją militarnego wsparcia Ukrainy przez Unię Europejską”.

Oprócz tego UE planuje także w najbliższych miesiącach zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy.

Zobacz także: Bartosiak: USA mogą chcieć wysłać Polaków na pomoc Ukrainie, jeśli Ukraińcy będą przegrywać [+VIDEO]

welt.de / dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply