Można być pewnym węgierskiego sprzeciwu wobec ewentualnych sankcji na Polskę – powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM, na antenie PR3.

W czwartek w rozmowie na antenie Radiowej Trójki szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk komentował wizytę szefa rządu w Budapeszcie.

– Część krajów patrzy nieprzychylnym okiem na to, że region Europy Środkowej wzmacnia się i zaczyna funkcjonować w sposób jednolity nie tylko politycznie, ale i gospodarczo – powiedział szef KPRM. Dworczyk był pytany m.in. o stosunek Węgier do ewentualnego nałożenia przez Unię Europejską sankcji na Polskę. Jego zdaniem, nasz kraj może być pewien poparcia ze strony Węgier:

– Można być pewnym węgierskiego sprzeciwu wobec ew. unijnych sankcji przeciwko Polsce. Premier Viktor Orban jednoznacznie wypowiadał się w tej sprawie.

Przypomnijmy, że wczoraj w wywiadzie dla TVP Info premier Orban powiedział: Węgry stoją za Polską. Obecna procedura wobec Polski nie ma faktycznych podstaw i samo postępowanie nie jest prawidłowe. Szef węgierskiego rządu dodał, że Polskę dotyka niesprawiedliwość ze strony KE, wspólnota losu Europy Środkowej karze Węgrom stanąć przy boku Polski.

Przeczytaj: Węgry o decyzji KE: „Obronimy Polskę”

Czytaj również: MSZ: Polska nie poprze Węgier w sporze z Ukrainą

Zdaniem Dworczyka, możemy być pewni, iż Budapeszt nie zmieni swojego zdania w sprawie sporu KE z Polską i poprze stanowisko Warszawy, ponieważ “w interesie nie tylko Polski, ale i Węgier, i całej Europy Środkowej, leży to, by działania prowadzone przeciwko Polsce nie zostały zrealizowane”.

– Nie dość, że nie są one merytorycznie uzasadnione, to nie mają również podstaw prawnych – dodał szef KPRM.

Dworczyk mówił też, że w Brukseli premier Mateusz Morawiecki będzie przedstawiał rzeczywistą sytuację i naturę reform, które są przeprowadzane w Polsce. Dlatego, że „obraz tego, co dzieje się w Polsce w rzeczywistości, bywa wykrzywiony, m.in. za sprawą polityków Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej”.

Podczas swojej pierwszej oficjalnej wizyty zagranicznej, premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Budapeszcie z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Rozmawiano m.in. o bezpieczeństwie energetycznym, kryzysie migracyjnym i roli państw narodowych oraz Grupy Wyszehradzkiej w UE.

Czytaj więcej: Wizyta Morawieckiego na Węgrzech. Orban: Decydującą siłą Europy Środkowej jest Polska

Dorzeczy.pl / polskieradio.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply